מה ההבדל בין גיר אוטומטי לגיר רובוטי וגיר רגיל (ידני)?

לפני שקונים רכב כדאי להכיר את ההבדלים המרכזיים בין גיר ידני, אוטומטי ורובוטי. המידע במאמר הבא עלול להיות קריטי עבורכם בעת הבחירה!
אישה נוהגת ברכב גם גיר ידני

רוב הרכבים הקיימים כיום בישראל הם אוטומטיים, אך יש כמה פרמטרים שבשנים האחרונות החזירו את הגיר הידני והרובוטי לתמונה. מה ההבדלים בין סוגי הגיר השונים ומדוע זה אמור לעניין אותנו כאשר אנחנו עומדים לפני קנייה של רכב? כל הפרטים במאמר הבא:

גיר ידני (רגיל)

גיר ידני זה למעשה תיבת הילוכים שלנהג יש שליטה מלאה עליה והוא זה שמפעיל אותה. כלומר, ההילוכים אינם עוברים באופן אוטומטי במהלך הנסיעה, העברת ההילוך נעשית באופן ידני באמצעות הזזת מוט ההילוכים ולחיצה על דוושת המצמד (קלאץ׳).

כיצד ניתן לזהות האם הרכב הוא אוטומטי או ידני?

למעשה אופן הזיהוי הוא קל במיוחד. במידה ואתם רואים שקיימים 3 דוושות ולא רק דוושת גז וברקס ניתן להבין שהדוושה השלישית היא המצמד (קלאץ׳), מה שקיים אך ורק ברכב ידני. שיטה נוספת היא להסתכל על ידית ההילוכים ולראות שלא קיים מצב P (parking) כפי שקיים ברכבים אוטומטיים. ברכבים ידניים חונים על מצב N (Neutral).

איך מצמד (קלאץ׳) עובד ומה תפקידו?

קלאץ׳ הוא חלק מכאני שאחראי על חיבור וניתוק של פלטות מסתובבות. למעשה, הקלאץ׳ מאפשר העברת אנרגיה מחלק אחד של הרכב לחלק אחר, ברכבים ידניים הוא מופעל ע״י הנהג שמפעיל אותו באמצעות לחיצה על דוושת רגל. תפקידו של הקלאץ׳ הוא להפריד בין המנוע לבין תיבת ההילוכים בעת העלאת או הורדת הילוך.

על מנת להבין טוב יותר כיצד קלאץ׳ נראה ואיך הוא עובד בתיבת הילוכים ידנית צפו בסרטון הבא:

היתרונות של גיר ידני

1. עלות רכישה: רכישה של רכב חדש מהניילונים עם גיר ידני, היא ללא כל ספק זולה באלפי שקלים לעומת רכישה של רכב חדש זהה לחלוטין עם גיר אוטומטי. אם אתם אומרים לעצמכם שזה כנראה זניח והפער לא משמעותי, כדאי שתחשבו שוב – משום שהפער עשוי להגיע עד 20% מערך הרכב הכולל.

2. ביטוח: בדומה לעלות הרכישה הראשונית של הרכב, כך גם עלויות הביטוח של רכב עם גיר ידני הן נמוכות יותר, מסיבות אלו ואחרות שהוגדרו על ידי חברות הביטוח בישראל.

3. צריכת דלק: לאור העובדה שהגיר הידני מאפשר שליטה עצמאית ומבוקרת על ידי הנהג/ת, צריכת הדלק נמוכה בהשוואה לגיר אוטומטי באופן משמעותי.

4. תחזוקה: כמו עלות הרכישה של הרכב הידני, כך גם עלויות האחזקה של רכבים ידניים הן נמוכות, משום שישנם פחות רכיבים מכניים או טכנולוגיים ברכב לצד עלות חלפים נמוכה יותר.

החסרונות של גיר ידני

1. מידת השליטה ברכב: השליטה המלאה על הרכב עם גיר ידני היא של האדם הנוהג ברכב, לעומת גיר אוטומטי המזהה מצבים שונים ומגיב אליהם. במקרה הזה, למרות שהשליטה ברכב היא מלאה, ישנו צורך בתשומת לב רבה וביצוע מספר פעולות במקביל על ידי הנהג עצמו.

2. חווית נהיגה: חווית הנהיגה בגיר ידני, אם נרצה או לא נרצה, היא פחות נעימה וחלקה.

3. היצע דגמים: בישראל וברוב המדינות המערביות, מספר הרכבים עם גיר אוטומטי גבוה באופן משמעותי ממספר הרכבים עם גיר ידני, מה שמצמצם את מגוון אפשרויות הבחירה, סוגי הרכבים והדגמים המוצעים.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

גיר אוטומטי

גיר אוטומטי או גיר רציף זה למעשה תיבת הילוכים הפועלת באופן אוטומטי ללא התערבות אדם. תיבת ההילוכים הרציפה (אוטומטית) מורכבת משני קונוסים הפוכים שרצועת גומי מתוחה ביניהם. בתיבות רציפות הגיר יכול למקם את הרצועה בכל נקודה בין שני הקונוסים, ולא חייב להסתפק במיקומים ספציפיים שהמעבר ביניהם חד (כמו בגיר ידני למשל).

על מנת להבין טוב יותר כיצד תיבת הילוכים אוטומטית עובדת צפו בסרטון הבא:

היתרונות של גיר אוטומטי

1. בטיחות: בעוד הרכב הידני מאפשר לאדם הנוהג בו שליטה רבה יותר על פעולות הרכב, הגיר האוטומטי מציע מערכת פשוטה וקלה יותר לתפעול, המעלה את בטיחות השימוש ברכב באופן משמעותי, שכן לא הכל נשלט בידי האדם הנוהג ברכב בלבד.

2. מידת השליטה ברכב: השליטה ברכב עם גיר אוטומטי היא אמנם לא שליטה מלאה (משום שהמערכת האוטומטית מבצעת חלק מהפעולות בעצמה), אך היא גבוהה יותר מהשליטה ברכב עם גיר ידני שכן מערכת הגיר האוטומטי מזהה מצבים שונים ומתפעלת אותם בהתאם.

3. חווית נהיגה: אין כל ספק בכך שחווית הנהיגה ברכבים עם גיר אוטומטי היא נעימה, חלקה ומהנה יותר.

החסרונות של גיר אוטומטי

2. עלות רכישה:– בשורה התחתונה, הרכישה של רכב עם גיר אוטומטי היא יקרה יותר (בהשוואה לגיר ידני), בעיקר לאור מורכבות המערכות והטכנולוגיות, עלויות החלקים ועוד.

2. צריכת דלק: עלויות הדלק ברכבים עם גיר אוטומטי גבוהות פי 1-5% בממוצע בצריכה השוטפת, בהשוואה לגיר ידני.

3. תחזוקה: רכב עם גיר אוטומטי מצוידים במערכות מורכבות, טכנולוגיות המכילות לא מעט רכיבים כמו חיישנים, מחשבי גיר ועוד – מה שהופך את התחזוקה השוטפת ליקרה פי כמה בהשוואה לרכב – כשכל רכיב עשוי לעלות מאות ואפילו אלפי שקלים.

גיר רובוטי

גיר רובוטי הוא למעשה שילוב של גיר ידני וגיר אוטומטי. מבחינת המבנה הפנימי שלו הוא זהה לחלוטין לתיבת הילוכים ידנית, אך בשונה מתיבת הילוכים ידנית, הנהג אינו מפעיל את הקלאץ׳, זה קורה באופן אוטומטי על ידי מחשב. כלומר, הנהג הוא זה שקובע מתי להעביר הילוך ולאיזה הילוך (ע״י דוושת הגז), אך הביצוע בפועל של העברת ההילוך ולחיצה על דוושת הקלאץ׳ מתבצע על ידי מחשב עם מערכת רובוטית.

על מנת להבין טוב יותר כיצד תיבת הילוכים רובוטית עובדת צפו בסרטון הבא:

היתרונות של גיר רובוטי

1. מידת השליטה ברכב: בשונה מרכב עם גיר אוטומטי ובדומה לרכב עם גיר ידני, מידת השליטה ברכב עם גיר רובוטי היא גבוהה. הגיר הרובוטי מאפשר שליטה מלאה של הנהג ברכב.

2. בטיחות: בניגוד לרכבים עם גיר ידני, ברכבים עם גיר רובוטי יש צורך בתפעול מינימלי של המשתמש, מה שמגביר את מידת בטיחות הרכב.

3. צריכת דלק: השימוש בגיר הרובוטי מאפשר עבודה יעילה ושימוש אופטימלי ברכב, מה שמאפשר חיסכון משמעותי בעלויות הדלק בסופו של דבר שעשוי לנוע בין מאות ועד אלפי שקלים מדי חודש.

החסרונות של גיר רובוטי

1. חווית נהיגה: במקרה שבו המשתמש לא מנוסה או מיומן בשימוש ברכב עם גיר רובוטי, חווית הנהיגה עשויה להיות מעט מסורבלת ופחות חלקה.

2. תחזוקה: בהשוואה לרכבים עם גיר אוטומטי או ידני, עלויות התחזוקה, התיקון והחלפים בגיר רובוטי הן יקרות יותר.

3. חווית נהיגה: הגיר הרובוטי מגיב טוב לנסיעות בכבישים בין עירוניים או מהירים, ומגיב באופן מעט בעייתי בנסיעות עירוניות – כשהוא לעיתים מעט ״מגמגם״, הנסיעה פחות חלקה ואיטית בחלק מהמקרים.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

קניית רכב בראש שקט עם קאר אקספרס

קאר אקספרס הינה סוכנות רכב המורכבת מסוחרי רכב ללא מגרש המאפשרים לכם ליהנות מתהליך קנייה ומכירה של רכב יד שנייה בצורה קלה ונוחה. בין אם אתם מתעניינים ברכישה של רכב עם גיר ידני, גיר אוטומטי או גיר רובוטי – אנחנו עושים עבורכם את כל הבדיקות הנחוצות, בהתאם לתקציב, לדרישות והצרכים שלכם.

אנחנו בקאר אקספרס מעניקים שירותי רכב עד לפתח הבית בכל רחבי הארץ, וחוסכים לכם לא מעט זמן וכסף – באמצעות צוות מקצועי, אדיב ומיומן שיענה לכם על כל שאלה והתלבטות. אנחנו כאן כדי כדי לגרום לכם להיות מרוצים לאורך כל התהליך ולעזור לכם למכור ולקנות רכבים בקלות וביעילות. רוצים לקבל פרטים נוספים? צרו קשר עכשיו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים: