איך לקנות רכב מכונס נכסים והאם זה כדאי?

אז איך קונים רכב מכונס נכסים והאם זה כדאי? מה היתרונות והחסרונות ברכישת רכב מכונס נכסים ומה האלטרנטיבות. כל הפרטים במאמר הבא.
כונס נכסים - רכב על גרר

אנחנו מחליפים רכב בממוצע כל שלוש עד חמש שנים – ויש מגוון דרכים להתחדש ברכב הבא שלכם, בין אם אתם בוחרים ברכב חדש שמגיע הישר מן היצרן, או ברכב משומש שכבר נסע על הכביש ואולי טופל ותוקן. אחת הדרכים להתחדש ברכב היא לבחור רכב מכונס נכסים – כאן, מדובר ברכב שנמכר בתהליך הוצאה לפועל של פירעון חובות בעליו מטעם המדינה.

רכב מכונס נכסים נמכר בתהליך של מכרז, כשכל מעוניין מציע מחיר, וההצעה הזוכה היא בדרך כלל ההצעה הגבוהה ביותר. יש יתרונות לתהליך קניית רכב מכונס נכסים – אבל יש לתהליך גם חסרונות שחשוב להכיר לפני שמתחייבים. כל מה שחשוב לדעת על רכב מכונס נכסים – לפניכם.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

איך לקנות רכב מכונס נכסים?

כונס נכסים מנהל תהליכים של מכירת רכבים בתמורה לפירעון חובות של בעליהם. כחלק מתהליך פירעון החוב, נמכר הרכב במצב שהוא נמצא ("As Is") ללא בדיקת תקינות מכאנית ולפעמים גם ללא בחינת שמאי – שבודק את הרכב רק מבחינה ויזואלית וחיצונית, ולא מבחינת תקינות המערכות שבו (זאת, למשל, בניגוד למה שמקובל בתהליכי רכישה של רכב מיד שניה).

המאגר של רכבים מכינוס נכסים הוא מאגר גדול ועשיר, ואולי כדאי לזכור כי מאחורי כל רכב שמוצע למכירה בתהליך של כינוס נכסים – עומד אדם שיש לו חובות. המטרה במכירת הרכב היא לכסות את החוב באמצעות התשלום עבור הרכב, ואת ההפרש בין החוב לסכום שהתקבל עבור הרכב להעביר לבעליו. על כן, בתהליך קניית רכב מכונס נכסים – מומלץ לתת הצעה הוגנת.

בדרך כלל, הגשת הצעה עבור קניית רכב מכונס נכסים אינה עולה כסף. אבל במעמד הגשת ההצעה תידרשו להעמיד ערבון של 10% מהסכום שהצעתם עבור הרכב. ביום ההתמחרות נערכת פגישה, בדרך כלל במשרדי עורך הדין המייצג את תהליך כינוס הנכסים הרלוונטי, ובה נבחרת ההצעה הזוכה, כל מי שהגיש הצעה לרכישת הרכב מתבקש לשמור על זמינות טלפונית – הצעות משמעותיות עשויות לקבל הזדמנות לתיקון והעלאת הסכום המוצע, במידה והסכום שזכה הוא גבוה מזה שאתם הצעתם.

אם זכיתם במכרז, אתם מחוייבים לרכוש את הרכב במחיר שזכה. לכן – אל תתפתו להציע מחירים שלא תרצו לשלם ווודאו שיש לכם דרך לממן את העיסקה במהירות, אם ההצעה שלכם תזכה. אם אתם נוטים להתרגש בתהליכי מכרזים ולהעלות את המחיר רק על מנת לזכות – קחו זאת בחשבון ונהגו באיפוק, אחרי הכל, מדובר בסכומים גבוהים ולא תוכלו להתחרט לאחר קבלת ההחלטה.

לאחר שלב בחירת הזוכה, מקבל בעל הרכב הזדמנות לפדות את רכבו בסכום הזכייה. המשמעות היא שגם אם ההצעה שלכם התקבלה – תידרשו להמתין עד שבעל הרכב יוותר על רכישת הרכב שלו במחיר שזכה. בדרך כלל, תהליך הוויתור של בעל הרכב ותהליך הכנת הרכב למסירה אורכים עד חודש וחצי. חשוב לדעת כי לשם העברת בעלות תידרשו להגיע למשרד כונס הנכסים על מנת לאסוף מסמכים שיאפשרו את שינוי השם ברישיון הרכב.

היתרונות והחסרונות של קניית רכב מכונס נכסים

היתרון הגדול ברכישת רכב מכונס נכסים הוא המחיר הנמוך שלו – אולם לא תמיד מדובר במחיר ששווה את המאמץ וההתחייבות. דגמי רכבים פופולאריים נמכרים לעיתים במחיר שאינו רחוק ממחיר המחירון שלהם (ולפעמים אף מעליו), בעוד דגמי רכבים שנחשבים "בעייתיים" – נמכרים במחירים שהם נמוכים בממוצע ב – 20% – 40% ממחיר המחירון לדגם, אבל חשוב לזכור כי גם במודעות רכבים מיד שניה, רכבים פחות אהובים נמכרים במחירים מתחת למחירון.

לצד המחיר הנמוך של רכבים מכינוס נכסים, בואו נעבור על כמה מהחסרונות הבולטים של התהליך:

אתם לא יודעים דבר על מצבו המכאני של הרכב

רכבים מכינוס נכסים מוצעים ללא בדיקות תקינות (כמו אלה שמקובל לבצע לרכבים מיד 2 לפני רכישה), וללא אחריות לתקינות מערכות הרכב. אתם כן יכולים להתרשם מהרכב גם דרך תמונות באתרי מגרש הרכב שבו הרכב מוחזק, וגם דרך ביקור במגרש הרכב שבו הרכב מוחזק. בדרך כלל לא תורשו לנסות את הרכב או לצאת איתו לסיבוב קצר, כמו גם לא תורשו לקחת אותו לבדיקה.

אם הרכב מגיע עם חוזה מכר – ייתכן שיש הוצאות נוספות

חשוב שתבררו אם הרכב שאתם מתעניינים בו מגיע עם חוזה שיחייב אתכם בהוצאות נוספות, כמו למשל הוצאות עו"ד או הוצאות שמאי רכב.

זמן השלמת העסקה הוא ארוך ביחס לעסקת רכישת רכב מיד 2

אם ברכישת רכב מיד 2 ניתן להגיע, לסכם את הפרטים ולנסוע כבר במעמד הרכישה עם הרכב הנבחר שלכם – בתהליך קניית רכב מכונס נכסים תצטרכו לחכות, בדרך כלל בין שבועיים לשישה שבועות, עד להשלמת העסקה.

איך אפשר לקנות רכב וליהנות מכל העולמות?

אם הרעיון של קניית רכב מכונס נכסים מרגישה לכם קצת כמו "חתול בשק" או אם אתם לא מעוניינים בזמן ההמתנה הארוך עד לקבלת הרכב או אם חשוב לכם לנהל את עסקת רכישת הרכב שלכם – ייתכן שכדאי לשקול דרכים אלטרנטיביות לקניית רכב, כמו רכישת רכב יד שניה עם ליווי מקצועי ובמחירים משתלמים.

סוכני הרכב הניידים של קאר אקספרס מציעים בדיוק את השירות הזה: עם היצע של אלפי רכבי יד שניה במצב טוב ובכפוף לבדיקה לפני רכישה, הסוכנים של קאר אקספרס יגיעו עד אליכם, יבינו את הצרכים שלכם, יציעו לכם רכבים במחיר אטרקטיבי ואפילו אפשרויות מימון מהגופים הפיננסיים הגדולים וטרייד אין על הרכב הישן שלכם.

רוצים לשמוע עוד? פנו אלינו – ונשמח לעזור לכם להגיע בדרך המתאימה לכם ביותר אל הרכב הבא שלכם!

מאמרים נוספים: