קניית רכבים במזומן – כל מה שצריך לדעת על מנת לא להסתבך עם החוק

אם אתם משלמים במזומן על עסקאות או חושבים לשלם במזומן על עסקה גדולה, כדאי שתכירו את כל ההגבלות בתחום, בעיקר כשמדובר על קניית רכבים במזומן.
כמו גדולה של מזומן - דולרים

אם אתם משלמים במזומן על עסקאות או חושבים לשלם במזומן על עסקה גדולה, כדאי שתכירו את כל ההגבלות בתחום, כדי שזה לא יעלה לכם ביוקר. גם כשמדובר בקניית רכבים במזומן, כדאי להכיר את החוק בישראל לפני ובעת ביצוע העסקה – בעיקר משום שבשנים האחרונות נכנס חידוש לחוק, שמשמעותו היא שלא רק בעלי העסקים יישאו באחריות החוקית.

מהו חוק המזומן, ומה כדאי לדעת עליו? על מי הוא משפיע? האם ניתן לקנות רכבים במזומן בישראל למרות החוק? ממה כדאי להיזהר, ומהי הענישה במידה ורוכשים רכב במזומן מעל הסכום המותר לפי החוק? כל התשובות במדריך הבא.

חוק המזומן בישראל: מה כדאי לדעת?

"חוק המזומן" הוא למעשה כינוי לחוק שאושר בשנת 2018 ונכנס לתוקף בתחילת שנת 2019, הנוגע להגבלת השימוש במזומנים במדינת ישראל. החוק נולד מתוך הצורך לצמצם את השימוש במזומן כחלק ממאמצי משרד האוצר למנוע הלבנות הון, העלמות מס ולא לאפשר אמצעי תשלום אנונימי שעשוי ליצור לא מעט נזקים כלכליים וחברתיים. במילים אחרות, המטרה המרכזית של החוק היא לצמצם פשיעה כלכלית במסגרת עסקאות אלו ואחרים. ההגבלה תקפה הן על עסקים והן על אנשים פרטים, כשהסכומים וההגבלות עצמן משתנים ממקרה למקרה, בהתאם לצדדים שלוקחים חלק בעסקה.

חוק המזומן למעשה קבע לראשונה כי גם אדם פרטי שמשלם סכומים גבוהים במזומן, עובר על החוק, גם אם הצד השני שקיבל את העסק דיווח על כך לרשויות המס. במילים אחרות, גם בעת רכישה של רכב פרטי, כדאי להכיר מקרוב את חוק המזומן ואת המגבלות, הסכומים המקסימליים שהוא מאפשר וכמובן את האכיפה במקרה של עבירה על החוק.

קניית רכבים במזומן, איך זה עובד?

במקרה של עסקה למכירת רכב פרטי במזומן, ישנם הבדלים בין עסקה בין אנשים פרטיים לעסקה בין סוחר רכב לאדם פרטי.
במקרה של עסקה בין אנשים פרטיים, תוכלו לקבל את התשלום במזומן במלואו, כל עוד מדובר בעסקה שסכומה אינו עולה על 50,000 שקל.
במידה וסכום העסקה גבוה יותר התשלום יתקבל באמצעים אחרים, כמו העברה בנקאית, המחאה או תשלום באשראי.

כשמדובר בעסקה בין סוחר רכב שקונה רכבים במזומן לבין אדם פרטי, רכישת הרכב במזומן מוגבלת עד לסכום של 11,000 שקל. אם סכום העסקה גבוה יותר, המגבלה תהיה 11,000 שקל או 10% מהעסקה, כשהסכום הנמוך ביותר נלקח בחשבון. לדוגמא: אם מחיר הרכב הינו 50,000 שקל, המכירה או הרכישה במזומן יתאפשרו עד 5,000 שקל לכל היותר בלבד.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

המגבלות שנקבעו בחוק המזומנים

ישנן לא מעט מגבלות שנקבעו בחוק המזומנים, כשהעיקריות שבהן נוגעות לביצוע עסקאות מזומן בסכומים קבועים במגוון מצבים:

1. עסקאות בין אנשים פרטיים: השימוש במזומן מוגבל לסכום של 50,000 אלף שקל.

2. עסקאות בין גורמים עסקיים לאנשים פרטיים: השימוש במזומן מוגבל לסכום של 11,000 שקל בין בתי עסק ועצמאים לבין אנשים פרטיים. במקרה שבו סכום העסקה עולה על 11,000 שקל ניתן לשלם או עד 11,000 שקל או 10% מהעסקה, הנמוך מביניהם. כלומר, אם סכום העסקה עומד על 70,000 שקל, החוק מאפשר לשלם מקסימום של 7,000 שקל במזומן ואת היתרה באמצעי תשלום אחרים.

3. עסקאות הקשורות בהלוואה או תרומה: השימוש במזומן מוגבל לסכום של עד 11,000 שקל.

4. מתנות: השימוש במזומן הוגבל לסכום של 50 אלף שקלים.

5. קניית רכב במזומן בין אנשים פרטיים: הסיבה שלשמה התכנסנו כאן. החוק הנוגע בתשלום על קניית רכב במזומן בין אנשים פרטיים, קובע כי התשלום במזומן מוגבל לסכום של 50 אלף שקלים.

6. קניית רכב במזומן בין אנשים פרטיים לגורמים עסקיים: השימוש במזומן מוגבל לסכום של 11 אלף שקל, או עד 10% מהעסקה כשהסכום הנמוך מבין השניים הוא שייקבע, בדומה לעסקאות אחרות בין גורמים עסקיים לאנשים פרטיים.

עלול לעלות לכם ביוקר: מהי הענישה במידה וקונים במזומן מעל הסכום המותר בחוק?

במטרה לאכוף את החוק ולהצליח לצמצם את הפשיעה הכלכלית במדינת ישראל, הוטלו כמובן סנקציות שונות בהתאם לסוג העסקה וגובה הפרת החוק. החל מקנסות פליליים במקרה שבו מדובר בעסקאות בין אנשים פרטיים, ועד קנסות במקרה של עסקה בין שני בתי עסק או לחלופין עצמאים.

מעבר לעונשים הללו, קיימים ענישה הקובעת מאסר למי שמשתמש במזומן לצורך מעשה מרמה – הכולל פיצול עסקה שאינו כדין במטרה לעקוף את החוק, רישום פרטים כוזבים ומשובשים, עבירות הקשורות בשכר וכן הלאה.

אלו העונשים הקבועים בחוק המזומן במקרה של עבירה או ביצוע עסקה מעל הכום המותר בחוק:

1. גובה הקנס: הקנס שמוטל על העובר על החוק הינו בגובה 15% עד 30% מסכום ההפרה. שימו לב, מדובר בסכום ההפרה ולא בסכום העסקה כולה.

2. קנסות: יוטלו בהתאם למקרה, גובה ההפרה וסוג העסקה.

3. מאסר בגין מעשה מרמה: העושה מעשה מרמה זה או אחר בכל הנוגע לעסקאות במזומן, דינו מאסר של עד שלוש שנים לכל היותר, בהתאם למקרה.

בצעו עסקה באופן מסודר על פי חוקי הדין בישראל

כדי לבצע עסקה מוצלחת באופן מסודר, על פי הנחיות ומגבלות החוק, ניתן להיעזר בסוכנות הרכב קאר אקספרס שמציעה שירותי קנייה, מכירה וטרייד אין ללקוחות בכל רחבי הארץ.

השירות ניתן עד לבית הלקוח, על ידי נציגים מורשים וסוחרי רכב מקצועיים עם רזומה של עשרות שנות נסיון. הסוכנות מעניקה שירות מותאם אישית לכל לקוח ולקוחה מקצה לקצה, לצד בדיקות קפדניות של הרכבים לפני הרכישה או המכירה בפועל. לפרטים נוספים, צרו קשר או השאירו פרטים.

מאמרים נוספים:

בדיקת רכב לפני קנייה

בדיקת רכב לפני קנייה: כך תדעו שאף אחד לא עובד עליכם

מעוניינים לרכוש רכב יד שנייה? לא סוגרים עסקה עד שלא מבצעים בדיקת רכב מקיפה ומוודאים כי מצבו של הרכב תקין. במאמר הבא ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על בדיקת רכב לפני קנייה. החל מפעולות שיש לבצע, עלויות, מי משלם על הבדיקה ואיך זה עובד.

קרא עוד »