הורדת רכב מהכביש – מתי צריך להשבית את הרכב ומה השלבים?

הורדת רכב מהכביש או במילים אחרות השבתת רכב זה לא נעים אבל הליך די פשוט לביצוע. במאמר הבא כל מה שצריך לדעת לפני שמורידים רכב מהכביש.
רכב שירד מהכביש (גרוטאה)

כשהרכב ישן והביקורים במוסך הופכים להיות תכופים, או במקרה של תאונה משמעותית (טוטאל לוס) שהרכב עבר – יכול להיות שהרכב שברשותכם אינו כשיר לנסיעה, והמשמעות היא שצריך להוריד אותו מהכביש מטעמי בטיחות. איך מורידים רכב מהכביש ומהם השלבים להשבתת רכב? כל המידע במאמר הבא.

מה כדאי לדעת כשרוצים להוריד רכב מהכביש?

ישנם 2 מקרים מרכזיים הדורשים השבתת רכב או הורדת רכב מהכביש: רכב ישן שאינו כשיר לשימוש, או רכב שעבר תאונה קשה שלא מאפשרת המשך שימוש ברכב.

רכב עובר תאונה
(כן.. לא נעים)

  • רכב ישן שאינו כשיר לשימוש רכבים ישנים עלולים להיות סכנה בטיחותית, בוודאי כאלו שאינם כשירים לנהיגה ולעלייה על הכביש. במקרה שהרכב הגיע למצב כזה, מומלץ להוריד אותו מהכביש.
  • רכב שעבר תאונה קשה – סיבה נוספת להוריד את הרכב מהכביש היא במקרה שהוא עבר תאונה קשה, או מה שנקרא ״טוטאל לוס״. במקרים מהסוג הזה למעשה לא נשארות יותר מדי ברירות, ומשום שהרכב לא כשיר לשימוש אין אפשרות אחרת מלבד הורדתו מהכביש.

שלב אחר שלב: איך מורידים רכב מהכביש?

1. ביטול רישוי הרכב – השלב הראשון בדרך להורדה של רכב מהכביש היא לעדכן בכך את משרד הרישוי ולבטל את רישוי הרכב, באמצעות הגעה פיזית למקום או מילוי טופס מקוון לביטול רישום הרכב. שימו לב: חשוב לדעת שבעל הרכב חייב להגיע בעצמו לסניף משרד הרישוי או לבצע בעצמו את הביטול באמצעות טופס מקוון, משום שמדובר בפעולה הדורשת אימות של בעל הרכב. כמו כן, יש להצטייד בתעודת זהות ובתעודת רישוי הרכב.

2. העברה לגריטה או פירוק – את הרכב שהוצא משימוש בשלב זה ניתן להעברה לסוחרי רכב או מגרשי רכב שקונים רכבים המיועדים לפירוק או גריטה. בתמורה לכך, תקבלו סכום כסף שסוכם מראש על הרכב הישן. אחד הדברים שחשוב לזכור הוא שמהרגע שהרכב הושבת, אי אפשר לעשות בו שימוש ואינו יכול לעלות יותר על הכביש. המשמעות היא שכדאי לתכנן מראש את העברת הרכב לגריטה – בחלק מהמקרים הקונה מגיע עם גרר על מנת לקחת את הרכב לאחר השבתתו, כשישנה אופציה נוספת והיא קודם להעביר את הרכב למגרש הרלוונטי ורק לאחר מכן להשבית אותו, מה שחוסך את עלויות הגרירה.

3. החזר אגרת רישוי – השלב השלישי והאחרון אינו חובה לביצוע כמובן, אך הוא מומלץ משום שיכול להיות שתהיו זכאים לקבל החזר כספי של אגרת הרישוי במידה ואתם זכאים. אם שילמתם את אגרת הרישוי והיא עדיין בתוקף, תהיו זכאים לקבל את ההחזר היחסי על יתרת התקופה. על מנת לקבל את ההחזר כל שצריך לעשות הוא למלא טופס ולבקש החזר כספי חלקי על אגרת הרישוי.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

קנייה או רכישה של רכב שירד מהכביש

כאמור, ישנן מספר סיבות להורדת רכב מהכביש. במקרים שבהם הרכב לא הגיע למצב של טוטאל לוס בעקבות תאונה חמורה וישנה סיבה אחרת להורדתו מהכביש, ניתן לתקן את הרכב או למכור אותו (בחלק מהמקרים).

המושג ״אובדן להלכה״ למעשה מתאר את המצב: אובדן להלכה זהו נזק גבוה שנגרם לרכב, אך בשיעור נמוך יותר ממה שמוגדר טוטאל לוס. במילים אחרות, אי אפשר לנהוג ברכב אך בהחלט אפשר להשתמש בחלקיו, למכור אותם או לשקם את הרכב ולהחזיר אותו לשימוש. במקרה של רכב שהוגדר כאובדן להלכה, ניתן למכור את הרכב למוסך שבו הרכב יתוקן ולקבל החזר מהביטוח על עלות התיקון. שימו לב: במצב זה סטטוס הרכב יופיע ברישיון הרכב, ולכן במעמד מכירה עתידי תהיה שקיפות מלאה אודות מצבו של הרכב עבור הקונה הפוטנציאלי.

עסקה מהירה, מוצלחת ונוחה עם קאר אקספרס

קאר אקספרס הינה סוכנות רכב המורכבת מסוחרי רכב ללא מגרש המאפשרים לכם ליהנות מתהליך קנייה ומכירה של רכב יד שנייה בצורה קלה ונוחה, כולל עסקות טרייד אין או סיוע בכל הנוגע לתהליך הורדת רכב מהכביש – אנחנו עושים עבורכם את כל הבדיקות הנחוצות, בהתאם לתקציב, לדרישות והצרכים שלכם ומאפשרת לכם לסגור עסקאות מוצלחות במקסימום נוחות ומינימום מאמץ מצידכם.

אנחנו בקאר אקספרס מעניקים שירות עד לפתח הבית בכל רחבי הארץ, באמצעות צוות מקצועי, אדיב ומיומן שיענה לכם על כל שאלה והתלבטות וילווה אתכם לאורך כל הדרך מתחילת התהליך ועד סיומו! רוצים לקבל פרטים נוספים? צרו קשר עכשיו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים:

גבר נפרד מהרכב שלו

מתי יודעים שהגיע הזמן להחליף את הרכב? המדריך המלא

לא משנה עד כמה אתם אוהבים את הרכב שלכם ועד כמה הוא משרת אתכם ואת בני משפתכם. מתישהו הרגע הזה יגיע ותצטרכו למכור אותו ולהתקדם לרכב הבא. הקדימו תרופה למכה וחסכו לעצמכם את תקופת התקלות והנסיעות הבלתי פוסקות למוסך. כל הפרטים כאן!

קרא עוד »