בדיקת עיקולים לרכב – כך תדעו שלא עובדים עליכם!

רגע לפני שאתם רוכשים רכב יד שנייה כדאי שתערכו בדיקת עיקולים לרכב ותוודאו שלא מוכרים לכם ״הפתעות״ שעלולות לעלות לכם ביוקר בשלב מאוחר יותר. כל הפרטים איך לעשות זאת במאמר הבא:
המחשה של רכב משועבד

רגע לפני שאתם רוכשים רכב יד שנייה כדאי שתערכו בדיקת עיקולים לרכב ותוודאו שלא מוכרים לכם ״הפתעות״ שעלולות לעלות לכם ביוקר בשלב מאוחר יותר. אז איך אפשר לדעת האם ישנו שעבוד או עיקול על הרכב שאתם עומדים לרכוש? כל מה שצריך לדעת רגע לפני שאתם מתחדשים ברכב חדש במדריך הבא.

מה זה רכב מעוקל?

רכב מעוקל הינו רכב שלא ניתן לעשות בו כל שימוש לאור חוב של המחזיק ברכב על פי הרישיון. בנושא זה סעיף 21 לחוק ההוצאה לפועל למעשה מאפשר להוצאה לפועל לעקל רכוש (כולל רכבים) במקרה של חוב, כשהמשמעות היא לקיחה של הרכוש, החזקה בו עד לתשלום החוב או שימוש ברכוש כחלופה לתשלום החוב. כדאי לדעת שלא כל כלי רכב אפשר לעקל, וכשעושים זאת ישנם מספר הגבלות וסעיפים שהוצאה לפועל נדרשת לעמוד בהם.

איך אפשר להיות בטוחים שלא מוכרים לנו "חתול בשק"?

לכולנו ברור שקנייה של רכב יד שנייה עשויה להיות משתלמת מאוד, כל עוד עושים זאת בחוכמה ורוכשים את הרכב הנכון. הסיבה לכך היא כמובן העלות הזולה יותר בהשוואה לרכישה של רכב חדש לחלוטין, וזאת מסיבות אלו ואחרות כמו מצבו הנוכחי של הרכב, מספר השנים שהוא על הכביש וירידת הערך שרוכש הרכב הראשון "ספג".

עם זאת, איך אפשר להיות בטוחים שקונים רכב יד שנייה תקין ושלא מדובר ב"חתול בשק"? בדיוק לשם כך נועדה בדיקת עיקולים לרכב – בדיקה מקיפה ומעמיקה שמתבצעת במכונים השונים לבדיקת רכב ברחבי הארץ.

הבדיקה מתבצעת בשיטה ידנית, ממוחשבת או משולבת (גם ידנית וגם ממוחשבת), כשלאחר הבדיקה תוכלו לדעת מהו מצבו האמיתי של הרכב: כולל היסטוריית הרכב, תאונות שקרו בעבר, מידע שלא קיבלתם מהמוכר וכמובן בדיקת עיקולים ושעבודים על הרכב. המטרה היא כמובן להימנע מרכישה של רכב שאינו בטוח לשימוש ונסיעה על הכביש, או מעוקל מסיבה זו או אחרת.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

כך תבדקו שהרכב לא מעוקל (ממושכן)

אין ספק שהסיוט של כל קונה רכב יד שנייה היא לגלות שהוא שילם על רכב שאי אפשר להשתמש בו, בין אם מדובר בתקלה חמורה ברכב שלא מאפשרת נסיעה בטוחה (או בכלל), ובין אם מדובר ברכב יד שנייה שנמצא תחת עיקול או שעבוד.

ככלל, ההמלצה הגורפת היא לבצע בדיקה רשמית באחד ממכוני הרכב. אפשרויות נוספות הן לבצע בדיקה עצמאית של הרכב, או לחלופין לקבל מידע בנוגע לעיקולים או שעבודים מאתרים ומאגרי מידע כמו דו"ח בלקר, כונס נכסים ועוד.

המידע והדו"חות שתקבלו יכללו את סטטוס שעבוד/עיקול הרכב, כולל פרטי בעל הרכב הנוכחיים, מצבו הכללי של הרכב ועוד.

כמה עולה לעשות בדיקת שעבוד רכב אונליין?

עלות הדו"ח הינה כמה מאות שקלים בודדים ונעה בין 126-149 ש״ח. את הדו"ח תקבלו אונליין, כאשר הוא כולל את כל הפרטים והמידע שאתם צריכים לדעת לפני הרכישה. למשל, מידע אודות שעבודים או עיקולים שיש לרכב, היסטוריית תאונות, עבר ביטוחי, בעלים קודמים ונוכחיים של הרכב ועוד.

בדיקה מקצועית במכון רכב: איך זה עובד?

במידה והחלטתם להגיע לבדיקה מקצועית במכון בדיקת רכבים, ישנם כמה פרטים שמומלץ לדעת. ראשית, ישנן 3 אפשרויות לבצע את הבדיקה: באופן ידני, ממוחשב או משולב. הבדיקה המשולבת היא המקיפה ביותר שכן היא משלבת בין שתי האפשרויות ומספקת את הבדיקה המדויקת, האמינה והמקיפה ביותר אודות מצבו של רכב.

במהלך בדיקת הרכב במכון שנבחר, תתבצע בדיקה של שלדת הרכב, בדיקה של תיבת ההילוכים, הבלמים, מערכת ההיגוי של הרכב, בולמי הזעזועים, צירי הרכב, מצבו המכני של הרכב מקצה לקצה ובדיקה מקיפה של כל המערכות האלקטרוניות הקיימות ברכב.

לצד הבדיקה המקיפה של הרכב המוודאה את תקינותו מבחינה מכנית, תתקבל בנוסף בדיקת השעבודים והעיקולים על הרכב, שנקראת גם "בדיקת משכון רכב".

שאלות ותשובות

מה זה רכב מעוקל?

רכב מעוקל הינו רכב שלא ניתן לעשות בו כל שימוש לאור חוב של המחזיק ברכב על פי הרישיון.

מה ההבדל בין רכב מעוקל לרכב משועבד?

למעשה, רכב משועבד ורכב מעוקל זה כמעט אותו הדבר. ההבדל העיקרי ביניהם הוא שרכב משועבד זה רכב אשר שייך לצד שלישי (צד ג') לעד מימוש חובות של בעל הרכב הישיר. לעומת זאת, רכב מעוקל מתייחס להחרמה באופן זמני עד לקבלת התוצאה הסופית.

איך אפשר לדעת אם הרכב משועבד (ממושכן)?

ניתן לעשות בדיקת אונליין באחד מהאתרים שצוינו במאמר לקבל את כל המידע אודות הרכב תוך דקות ספורות, כולל היסטוריית תאונות, עבר ביטוחי, פרטים אודות בעל הרכב וכמובן, לדעת אם הרכב ממושכן/משועבד. כמו כן, ניתן לעשות גם בדיקת משכון ברוב מכוני בדיקת רכב.

כמה עולה לעשות בדיקת עיקולים לרכב אונליין?

עלות הדו"ח הינה כמה מאות שקלים בודדים ונעה בין 126-149 ש״ח. את הדו"ח תקבלו אונליין, כאשר הוא כולל את כל הפרטים והמידע שאתם צריכים לדעת לפני הרכישה.

רכישה בטוחה עם סוכנות הרכב קאר אקספרס

סוכנות הרכבים קאר אקספרס הינה סוכנות רכבים מורשת הפועלת באישור משרד התחבורה בכל רחבי הארץ. מעסיקה צוות מקצועי המורכב מסוחרי רכב מורשים בעלי ניסיון רב שנים. הסוכנות מציעה שירותי קנייה, מכירה וטרייד אין – בתהליך מקצועי, מהיר ופשוט.

השירות ניתן עד לפתח הבית, כשמטרת הסוכנות היא לאפשר לרוכשים ומוכרים להינות מסגירת עסקאות בטוחות בקלות ובמהירות. צוות הסוכנות המקצועי מלווה את הלקוחות מקצה לקצה לאורך כל התהליך מתחילתו ועד סופו. למידע נוסף צרו קשר או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים:

עמדת טעינה לרכב חשמלי סיני

רכבים חשמליים סינים בישראל: על מה כל המהומה?

בשנתיים האחרונות רכבים חשמליים סינים כבשו את שוק הרכב הישראלי והיוו איום על חברות רכב אירופאיות ותיקות, בעיקר בגלל המחירים האטראקטיביים יותר. אך, האם זה שווה את זה? במדריך הבא ריכזנו עבורכם כל מה שרציתם לדעת על רכבים סינים בישראל.

קרא עוד »