סוגי דלק – מה ההבדלים בין סוגי הדלק השונים?

כולנו יודעים איזה סוג דלק הרכב שלנו בין אם זה בנזין או סולר, אך לא כולם מכירים את ההבדלים ביניהם. בדיוק בשביל זה יצרנו את המאמר הבא :)
סוגי דלקים בתחנת דלק

כולנו יודעים איזה סוג דלק אנחנו צריכים למלא ברכב שלנו, בין אם זה בנזין (95,96,98) ובין אם זה סולר (דיזל).
אך האם אתם באמת מכירים את ההבדלים, היתרונות והחסרונות בין סוגי הדלק השונים? כל הפרטים במאמר הבא:

סוגי הדלק לרכב וההבדלים ביניהם

שני סוגי הדלקים הפופולריים ביותר שכולנו מכירים הם בנזין וסולר. לכל אחד מסוגי הדלקים תכונות שונות, וכיוצא בזה גם יתרונות וחסרונות שונים. התכונות השונות של סוגי הדלק מתבטאות הן ברמת נדיפות הדלק (או במילים אחרות, הטמפרטורה שבה הדלק יתאדה באוויר), רמת האוקטן (המהווה מדד עבור רמת ההצתה של הדלק) ורמת הצטאן (המהווה מדד עבור רמת הנפיצות של הדלק).

בנזין (דלק 95 או 98)

הבנזין הוא סוג הדלק הנפוץ ביותר בשימוש בישראל, המופק מנפט גולמי. את הבנזין אנחנו פוגשים בתחנות הדלק השונות ברחבי הארץ תחת 3 מספרי דלק שונים: 95, 96 ו-98. רמת הנדיפות של הבנזין נחשבת גבוהה במיוחד, ולמרבה הצער הבנזין נחשב לדלק שגורם לזיהום אוויר מקסימלי (בהשוואה ליתר סוגי הדלק בישראל ובעולם), כשהסיבה לכך נובעת מפליטה של אדי דלק לאוויר.

ישנם 3 סוגי בנזין שונים:

  • אוקטן 95 – סוג הדלק הנפוץ ביותר בשימוש כיום, היתרון המרכזי שלו הוא שאינו מכיל עופרת.

  • אוקטן 96 – סוג דלק המבוסס אשלגן ומכיל תחליף של עופרת, מה שהופך אותו למזהם במיוחד. אוקטן 96 מתאים בעיקר. לרכבים ישנים.

  • אוקטן 98 – סוג דלק המכיל תוספים ייחודיים שמשפרים את ביצועי הרכב, שומרים על מצבו של המנוע ומסייעים לחסוך בעלויות הדלק לאור צמצום בצריכה. אוקטן 98 מתאים לרכבים בהם מותקנת מערכת למניעת זיהום אוויר, ואינו מתאים לרכבים שבהם המנוע זקוק לדלק עם בסיס עופרת או תחליפיה.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

סולר (דיזל)

סולר הינו סוג דלק המיועד למנועי דיזל, המופק באמצעות זיקוק של נפט גולמי. עלויות ייצור הסולר זולות בהשוואה לסוגי הדלק האחרים, ובהתאם לכך גם עלויות הצריכה שלו נמוכות יותר. נתון נוסף שמביא את הסולר להיות חסכוני במיוחד בהשוואה לסוגי דלקים אחרים, זו יכולת הניצול המקסימלית של מנוע הדיזל בסולר בשל הצמיגיות ואנרגיה הגבוהה שלו, שנחשבים לשני יתרונות מרכזיים של הסולר.

עם זאת ועל אף היתרונות הרבים של הסולר, כדאי לדעת שהסולר משמש בעיקר לרכבים כבדים או מקצועיים עם מנועי דיזל, ונמצא פחות בשימוש ברכבים פרטיים. יש לכך מספר סיבות, החל מהעובדה שרוב הרכבים המכילים מנוע דיזל אינם כוללים גיר אוטומטי ועד לעובדה שמנוע הדיזל רועש פי כמה בהשוואה למנועים האחרים.

מקורות אנרגיה נוספים 

גז

בכל העולם ישנם רכבים המונעים בגז, וגם ישראל הצטרפה לחגיגה, כאשר הצטרפה למדינות המאפשרות הפעלת רכבים המונעים בגז. הגז הינו סוג דלק המיוצר בתהליך של זיקוק נפט או זיקוק גז טבעי, כשבתהליך של זיקוק גז באמצעות נפט רמת זיהום האוויר גבוהה יותר, בהשוואה לזיקוק גז טבעי – הליך המאפשר לייצר תוצרים נקיים, עם מספר אוקטן גבוה יותר וסוג דלק שנחשב ירוק יותר.

היתרון הבולט ביותר (שברוב המקרים מהווה את הסיבה לבחירה ברכבים הפועלים על בסיס גז), זהו ההיבט הכלכלי שמאפשר להחזיק רכב ולהנות מנסיעות זולות הרבה יותר. מחיר הגז בישראל ובעולם עומד על כמחצית מעלות הבנזין, מה שמאפשר לחסוך בעלויות באופן משמעותי. עם זאת, כדי להגיע ליתרון הכלכלי המשמעותי הזה, נדרשת השקעה לא מבוטלת ברכישת רכב הפועל על בסיס גז. הדבר אמנם מאפשר חסכון לאורך זמן, אך בטווח הקצר דורש השקעה ויש לקחת זאת בחשבון.

חשמל

ברוכים הבאים, העתיד כבר כאן: רכבים חשמליים נכנסו אל חיינו לא מזמן, והם לא מתכוונים לעזוב בקרוב. בשונה מהרכבים המוכרים לנו, רכבים חשמליים מונעים באמצעות מנוע חשמלי. הרכבים החשמליים למעשה מהווים את הבסיס למהפכה שמתחוללת בענף הרכב בשנים האחרונות, וככל הנראה יהיו אלו שיסללו את הדרך לרכבים האוטונומיים שיהיו בשימוש בעתיד. היתרון המהותי ביותר של הרכב החשמלי הוא כמובן החסכון בעלויות הדלק, שכן אין צורך בו אלא בשימוש בעמדת טעינה. עם זאת, מדובר ביתרון שעשוי להוות גם חסרון משמעותי – שכן זמן טעינת הרכבים ארוך בחלק מהמקרים, וגם משך זמן הנסיעה קצר בהשוואה למנוע סטנדרטי.

לעשות את הבחירה הנכונה עם קאר אקספרס

נוחות, מקצועיות ואנושיות – סוכנות הרכב קאר אקספרס היא סוכנות המאפשרת ללקוחותיה להנות מתהליכי קנייה ומכירה של רכבים באופן פשוט, נוח ומבלי לצאת מהבית. הסוכנות מורכבת מסוחרי רכב מורשים ללא מגרש, שמגיעים עד לפתח בית הלקוח – בכל רחבי הארץ מדן ועד אילת. מתחילת התהליך ועד סיומו איש מקצוע מטעם הסוכנות מלווה את הלקוחות מקצה לקצה, ומסייע להם בסגירת עסקה התפורה לפי המידות שלהם: החל מהגדרת התקציב, הצרכים האישיים והמגבלות שהוגדרו.

מוזמנים להצטרף לעשרות לקוחות מרוצים ברחבי הארץ ולקבל שירות אישי עד לפתח הבית, בתהליך שיחסוך לכם הרבה מאוד זמן וכסף. צוות סוחרי הרכב שלנו מחכה כדי לסייע, לענות על כל שאלה ולגרום לכם להיות מרוצים לאורך כל התהליך מקצה לקצה. רוצים לקבל פרטים נוספים? צרו קשר עכשיו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

 

מאמרים נוספים: