ירידת ערך רכב: מה צריך לדעת?

באופן טבעי ירידת הערך של הרכב היא הכי משמעותית ב3 שנים הראשונות ולאחר מכן זה מתמתן. אך עם זאת, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על ירידת הערך של הרכב - חלקם אפילו לא בהכרח בשליטתנו!
אילוסטרציה לירידת ערך רכב

כמה כסף אנחנו מאבדים בכל שנה על ירידת ערך רכב?

אחת השאלות המורכבות ביותר לקראת רכישה של רכב, היא האם כדאי לקנות רכב "חדש מהניילונים", או לבחור דווקא ברכב יד שנייה, כזה שספג כבר את ירידת הערך הרצינית ויעשה את העבודה במחיר נמוך יותר. חשוב לדעת כי ירידת ערך רכב איננה רלוונטית רק לרכבים חדשים, כמובן – אך ככל שהרכב חדש יותר, כך ירידת הערך משמעותית יותר. איך בודקים ירידת ערך לרכב, ומה הדברים החשובים שכדאי לדעת לפני הרכישה? כל המידע החשוב במאמר הבא.

מהי ירידת ערך?

ראשית, כדאי להבין מהי משמעות המושג 'ערך רכב'. ערך רכב הוא מחיר המחירון של הרכב שנקבע לפי מספר פרמטרים שנלקחים בחשבון: שנת הייצור, דגם הרכב, מספר הקילומטרים, בעלות פרטית או של חברה, מספר הבעלויות על הרכב, היסטוריית תאונות ועוד. את מחיר המחירון של הרכב ניתן למצוא ברחבי האינטרנט בקלות. אנחנו ממליצים לבדוק מחירון רכבים דרך האפליקציה של לוי יצחק, בנוסף לבדיקה ידנית באתרי יד2 למיניהם והבנת המחיר הממוצע שנפוץ בשוק עבור רכב זה.

באשר לירידת ערך, המושג מתייחס לפער בין מחיר הרכב המקורי לבין מחיר הרכב הנוכחי או המחיר שהוא יגיע אליו כשנרצה לקנות אותו. ישנה ירידת ערך שנגרמת באופן טבעי עם השנים, וישנה ירידת ערך שנגרמת כתוצאה מתאונות וכן הלאה.

בגדול, חשוב להבין שהרכב שלכם מאבד ערך בכל יום, חודש ושנה רק מעצם העובדה שהוא קיים. לא משנה איך מחשבים את זה, האם מדובר ברכב חדש או רכב משומש – בשורה התחתונה כל רכב סופג ירידת ערך זו או אחרת, השאלה היא אך ורק כמה.

לצורך העניין, שלוש השנים הראשונות בחיי רכב חדש הן הקריטיות ביותר, משום שרכב חדש מאבד בשנה הראשונה אחוז מסוים מערכו, בשנה השנייה האחוז מגיע לשיא ובשנה השלישית מתמתן מעט – אך עדיין משמעותי מספיק כדי לפגוע בערכו של הרכב. האחוזים משתנים מרכב לרכב כמובן, אך בגדול מדובר בכ-5-7% בשנה הראשונה, 15% בממוצע בשנה השנייה ו-14% בממוצע השנה השלישית. לא מעט רוכשים ומתעניינים בוחרים בקנייה של רכב משומש לאור הנתונים הללו.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

מה מביא לירידת ערך לאורך השנים?

קצב ירידת ערך הרכב תלוי בסוג הרכב, בדגם הרכב, הביקוש מול ההיצע לסוג הרכב הספציפי וכמובן בשנת היצור של הרכב. בעוד ירידה בשווי הרכב מדי שנה הוא פרמטר משמעותי כחלק משיקול רכישת המכונית, ישנן כמה שיטות שונות לחשב את ירידת הערך הפוטנציאלית ולהבין מהי כדאיות הקנייה. איך מחשבים ירידת ערך ומה כדאי לדעת?

1. רכב חדש: כאמור, רכב חדש מאבד מערכו בין 5-7% מרגע עלייתו על הכביש רק בשנה הראשונה והוא ממשיך לאבד מערכו בכל שנה שעוברת. במילים אחרות, אם קניתם היום רכב חדש ומחר עליתם איתו על הכביש, איבדתם לא מעט מערכו בן יום ומהרגע שהוא שינה סטטוס מרכב חדש לרכב יד שנייה.

2. ירידת ערך רכב לאחר תאונה: רכב עם היסטוריית תאונות עלול לסבול מירידת ערך משמעותית יותר, בהתאם למיקום וסדר גודל התאונה שהתרחשה. מיקום הפגיעה כמו גם עוצמתה הם קריטיים בקביעת ירידת ערך הרכב, וירידת הערך תחושב לפי שני הפרמטרים הללו גם יחד.

3. דגמים חדשים שיצאו לשוק: במקרים מסוימים, ירידת הערך המשמעותית נובעת דווקא מכך שיצאו דגמים חדשים לשוק של אותו דגם שנמצא בבעלותכם. לצורך העניין, הדגם העכשווי הוא כבר לא הדור השני לסדרת הרכבים, אלא הפך להיות דור שלישי ומיושן, למרות ששנת הייצור שלו לא בהכרח רחוקה בהשוואה למותגים אחרים בשוק.

4. קריאת Recall: במקרים רבים יצרניות הרכב מוציאות הודעה על מה שנקרא "Recall". המשמעות היא שבדגם הספציפי של הרכב ישנה תקלה גורפת, חלק שדורש החלפה או ליקוי, מה שכמובן תורם לא מעט לירידת ערך הרכב.

איך מחשבים ירידת ערך?

אחת הדרכים הפופולריות ביותר לבצע בדיקת ירידת ערך היא לדגום את המחירים בשנים האחרונות, מול השוואת המחיר הנוכחי של הרכב בשוק. מדובר בבדיקה בעייתית בחלק מהמקרים משום שאיננה מתייחסת לשינויים עתידיים (כמו שינויים בדגמים עתידיים, פרסום שלילי של מותג או דגם וכו'), אך היא בכל זאת מאפשרת לקבל תמונת מצב בטרם הרכישה.

את מחיר המחירון של הרכב ניתן לבדוק במחירונים השונים ברכבי האינטרנט, כשהמוכרים שבהם הוא מחירון יצחק לוי וכן המחירון של אתר יד 2. שני המחירונים מאפשרים לשקלל פרמטרים מהותיים בתוך החישוב, כולל הנתונים היבשים כמו שנת הייצור וכן הלאה.

קנייה נוחה ויעילה עם קאר אקספרס

קאר אקספרס היא סוכנות רכב המורכבת מסוחרי רכב ללא מגרש, המסייעים לכם למכור ולרכוש רכבם מבלי לצאת מהבית, בצורה נוחה, יעילה ופשוטה. אנחנו מגיעים לכל חלקי הארץ עד לפתח ביתכם, מבצעים עבורכם את כל הבדיקות ומתעסקים בכל הבירוקרטיה הנחוצה בתהליך. במילים אחרות, אתם לא צריכים לעשות כלום חוץ מלקבל מאיתנו המלצות ולהחליט בהתאם מה מתאים לצרכים שלכם.

אנחנו כאן כדי לחסוך לכם הרבה מאוד זמן וכסף, לתת לכם את ההמלצות היעילות ביותר ולעמוד לשירותכם בכל עת! רוצים לקבל פרטים נוספים ? צרו קשר עכשיו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים: