רכב לא מניע – 8 סיבות נפוצות כולל פתרונות

בואו נודה בזה, רכב לא מניע זה לא דבר נעים. אמנם לא תוכלו למנוע את זה אבל לפחות תדעו מה לעשות ברגע האמת. לפניכם 8 סיבות נפוצות ופתרונות שיעזרו לכם ברגע האמת.
רכב לא מניע לבחורה צעירה

בואו נודה בזה, רובנו לוקחים את הרכב שלנו כמובן מאליו ולא חושבים פעמיים כשאנחנו צריכים להגיע ממקום למקום, פשוט נכנסים לרכב, מניעים ונוסעים. עם זאת, מתישהו יגיע יום בו ניכס לרכב כמו כל יום אחר, ננסה להניע וכלום לא יקרה, הרכב פשוט לא יניע. אז מה עושים במקרה כזה? מה שבטוח, לא נכנסים לפאניקה. במאמר הבא צוות המומחים של קאר אקספרס ריכז עבורכם 8 סיבות נפוצות שבגללן לרוב הרכב לא מניע כולל פתרון עבור כל הבעיה.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

רכב לא מניע ואין סטרטר

סביר להניח שכולכם כבר נתקלתם בבעיה זאת בעבר, מכיוון וזוהי הבעיה הנפוצה ביותר. לרוב מצב שבו הרכב לא מניע ואין סטרטר נגרם עקב מצבר ריק (הסטרטר לא מקבל מספיק חשמל ולכן לא יכול להסתובב). עם זאת, ישנן בעיות שכיחות פחות כגון: תקלה חשמלית, תקלה בסטרטר עצמו, או אפילו תקלה בקודן (כולל הקשת קוד לא נכון) שעלולות לגרום לרכב לא להניע.

פתרון: ברוב במוחלט של המקרים בהם הרכב לא מניע ואין סטרטר מדובר במצבר ריק. במצב כזה פשוט צריך לחבר את המצבר שלכם למצבר של רכב אחר באמצעות כבלי התנעה ואז לנסות להניע שוב, ברוב המקרים זה עובד. כמו כן, לאחר שהצלחתם להניע חשוב מאוד להחליף מצבר בחנות חלפים לרכב מכייון שברגע שתכבו את הרכב, סביר להניח שבפעם הבאה שתרצו להניע אותו זה שוב לא יעבוד ותצרכו שוב לחבר כבלי הנעה למצבר בשביל להניע.

רכב לא מניע למרות שיש סטרטר

ייתכנו גורמים שונים במצב שבו הרכב לא מניע למרות שיש סטרטר. זה יכול להיות עקב חוסר ניצוץ האמור לגרום לפיצוץ תערובת הבנזין והאוויר (במנועי בנזין),בעיית דחיסה (במנועי דיזל), בעיות תזמון (למשל, רצועת טיימינג קרועה), חוסר בדלק ועוד.

פתרון: למעשה, אם אין לנו ידע במכונאות לא נוכל להתמודד עם תקלות כאלה בעצמנו ונצרך לפנות לגרר שיקח את הרכב למוסך. עם זאת, יש רק בעיה אחת העשויה לגרום למצב שבו הרכב לא מניע למרות שיש סטרטר ושאותה נוכל לפתור בעצמנו – כאשר נגמר הדלק במיכל. ניתן לזהות מצב זה אם מד הדלק מצביע על חוסר דלק ונורת האזהרה של מפלס דלק נמוך דולקת. במצב זה יש להגיע לתחנת הדלק הקרובה, למלא בקבוק או ג׳ריקן קטן בדלק, לחזור לרכב ולמלא את מיכל הרכב בדל עד הגעה מסודרת לתחנת דלק ותדלוק מלא של מיכל הרכב.

רכב לא מניע בגלל קודן

תקלה במערכת הקודן היא נדירה. אולם, זה עדיין אפשרי. רוב הקודנים משמיעים צליל המאשר הזנת קוד נכון, אם לא נשמע צליל כזה יש לוודא שאנו אכן מזינים קוד נכון.

פתרון: ניתן לנסות לנתק את המצבר למספר דקות ולחבר חזרה. במידה והבעיה עדיין לא נפתרה, רצוי לפנות לחברה שהתקינה את הקודן על מנת שינסו לסייע. כמו כן, ניתן גם להזמין טכנאי מטעם החברה ולחסוך את הטרחה והעלויות הנוספות של גרירת הרכב למוסך.

רכב לא מניע אחרי נסיעה

אם נסענו עם הרכב, חנינו, כיבינו את המנוע ואחרי זמן קצר אנחנו מנסים להניע שוב אך נתקלים במצב של רכב לא מניע, יכול להיות שהתפתחה תקלה שלא גרמה להדממת המנוע בזמן שפעל אך אינה מאפשרת להניע אותו (מצבר שכשל למשל). בדרך כלל קל יותר להניע מנוע חם ולכן רכב שלא מניע אחרי נסיעה הוא מצב נדיר יחסית.

פתרון: אם ניתן לשמוע שהסטרטר פועל בצורה תקינה, מוטב להמתין מספר שניות בין ניסיונות ההנעה הנוספות כדי לבדוק אם מדובר בבעיה זמנית (הצפת המנוע בדלק למשל). אם גם לאחר שחיכיתם מעט בין הנסיונות אתם עדיין לא מצליחים להניע, אז רצוי להפסיק את נסיונות ההנעה ולהיוועץ עם מכונאי רכב או מוסך קרוב.

רכב לא מניע עם כבלים

ישנם מצבים שונים בהם תרצו לנסות להניע את הרכב באמצעות כבלים. למשל, אם אתם מנסים להניע ולא שומעים את הסטרטר עקב בעיות חשמל, מצבר ריק וכו׳.

פתרון: במצב שבו הרכב לא מניע גם עם שימוש בכבלי הנעה יש לוודא שהכבלים מחוברים היטב לשני המצברים וגם לבקש מבעל הרכב השני ללחוץ על דוושת הגז בעת שאתם מנסים להניע (כך יסופק למצבר שלכם יותר חשמל). במידה וזה עדיין לא עוזר, יש להחליף כבלים על מנת לשלול מצב של כבלים לא תקינים. אם גם לאחר החלפת הכבלים אתם עדיין לא מצליחים להניע, יש להפסיק ולהיוועץ עם מכונאי רכב או מוסך קרוב.

רכב לא מניע לסירוגין

מצב בו רכב לא מניע לסירוגין עשוי להעיד על תקלה מתפתחת (רכיב שלעיתים פועל ולעיתים לא) או תקלה קלה יחסית שגורמת לקושי בהנעת המנוע (המנוע מניע אחרי מספר ניסיונות).

פתרון: ייתכן שפשוט הגיע הזמן לעשות טיפול (החלפת מצתים, שמן, מסננים וכו׳) או במצב חמור יותר, ייתכן שהרכב שברשותכם ממש ישן והגיע הזמן להחליפו. בכל אופן, במצב כזה לא ניתן לקבוע עובדות מבלי לבדוק את הרכב בצורה פרטנית, ולכן רצוי לפנות למכונאי רכב או מוסך קרוב בכל מקרה.

רכב לא מניע לאחר תדלוק

אם הכול היה בסדר עד שתדלקתם ואחרי התדלוק הרכב לא מניע ייתכן ותדלקתם בסוג דלק לא מתאים

פתרון: אם מסתבר שאכן במיכל יש עכשיו דלק לא מתאים אין מנוס מניקוז המיכל ותדלוק מחדש, עבור רובנו אין זו פעולה פשוטה לביצוע באופן עצמאי ולכן נצטרך להזמין גרר ולהעביר את הרכב למוסך להמשך טיפול. השתדלו להיות ערניים בעת התדלוק ושימו לב כי אתם אכן מתדלקים בסוג דלק נכון.

רכב חדש שאינו מניע

אחת הסיבות לרכישת רכב חדש (מן היבואן או רכב אפס קילומטרים מסוכנות רכב) היא הידיעה שאיש לא השתמש בו באופן הגורם לו נזק. מצב של רכב חדש שאינו מניע הוא נדיר אולם לעיתים תקלה ברכיב כזה או אחר יכולה לגרום זאת.

פתרון: מכיוון שיש אחריות לרכבים חדשים ניתן ואף רצוי לדרוש מסוכנות הרכב טיפול מהיר וגם רכב חלופי עד לפתרון הבעיה. חשוב להבין מה גרם לתקלה ולוודא שטופלה באופן יסודי.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

רכבים אמינים קונים רק מקאר אקספרס

אם הרכב שלכם מפתיע אותכם לעיתים קרובות מידי עם תקלות כאלה ואחרות אנחנו בקאר אקספרס מחכים לכם ונשמח ללוות אתכם אל הרכב החדש שלכם. בין שירותינו תוכלו למצוא קניית ומכירת רכבים יד2 מהיום להיום, עסקאות טריידאין משתלמות במיוחד והחלק הכי טוב הוא שאתם לא צריכים לצאת מהבית בשביל זה! קאר אקספרס מעסיקה סוחרי רכב ברישיון משרד התחבורה בלבד אשר יגיעו עד לפתח ביתכם לביצוע העסקה באופן מיידי. רוצים לקבל פרטים נוספים? צרו איתנו קשר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים:

אילוסטרצה של בדיקת רכב על ידי דוקטור

טיפים לתחזוקת רכב בשוטף

טיפול רכב נכון ישמור על הרכב שלכם לאורך זמן ואף ימנע תקלות עתידיות! לא הרבה אנשים יודעים איך לעשות זאת, אך למעשה זה פשוט יותר ממה שזה נשמע. לא צריך להיות מכונאי או מבין גדול על מנת לבצע הפעולות. רק לעקוב אחר הטיפים במאמר הבא!

קרא עוד »