נזילת שמן מנוע – איך בודקים וכמה עולה לתקן?

נזילת שמן מנוע זה דבר לא נעים שמצריך טיפול מיידי. איך מזהים נזילת שמן מנוע, כמה עולה לתקן? ומה עושים? כל הפרטים במאמר הבא.
בדיקת נזילת שמן מנוע

תפקיד השמן במנוע הוא לאפשר תנועה חלקה של חלקי המערכת ולמנוע הצטברות פיח, חיכוך והתחממות יתר של המנוע. חשוב לדעת, כי נזילת שמן מנוע עלולה להסתיים בהתחממות המנוע עד כדי צורך להחליף ראש מנוע (חלק יקר מאוד שאתם).

אם הגיע הזמן לטיפול שגרתי ברכב, או אם אתם מזהים עקבות של שמן על הכביש באיזורים בהם הרכב חנה – אל תדחו את הטיפול בנזילת שמן מנוע. אבחנו את הבעיה וטפלו בה בהקדם.

צוות המומחים של קאר אקספרס מביא עבורכם את כל המידע שחשוב להכיר בנוגע לאבחון וטיפול בנזילת שמן מנוע.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

גם בתאונת דרכים קלה – ייתכן שמערכת השמן שלכם נפגעה

מערכות השמן של המנוע היא מערכת עדינה ומכילה חלקים שונים ביניהם גומיות, אטמים, סנן (פילטר), משאבות ועוד. כל חלקי מערכת השימון של המנוע אמורים לתפקד באופן אופטימאלי על מנת לאפשר תנועה חלקה של שמן בין חלקי המנוע השונים.

גומיות, אטמים, וחלקים נוספים "סובלים" מבלאי טבעי ולכן חשוב לבדוק מידי פעם שאטמי מערכות השמן במצב טוב. בנוסף, תאונת דרכים (גם קלה), טיפול ברכב במוסך לא מקצועי, וגורמים נוספים – עשויים להזיק לגומיות ולאטמים במערכות השמן ולגרום לנזילת שמן מנוע או גיר.

לעיתים, כשהתקלה בתחילתה, הנזילה אינה משמעותית, אך עדיין מומלץ לאתר ולטפל בנזילות שמן כבר בשלבים התחלתיים על מנת למנוע נזקים ברכב לטווח הארוך.

איך לזהות נזילת שמן?

הנה 3 דרכים לאיתור נזילות שמן שחשוב להכיר:

#1 – כתמי שמן מתחת לרכב

במקרים של נזילת שמן בכמות גדולה תוכלו לראות כתמי שמן על הכביש מתחת למקום החניה. שימו לב – בניגוד לשלוליות רטובות שנוצרות מנזילת מי קירור או מעיבוי טבעי של נוזלים כתוצאה מהפעלת מזגן ברכב, במקרה של נזילת שמן יווצר מתחת לרכב כתם שנראה מבריק יותר ממים והוא אינו נעלם. אם אתם מזהים כל כתם שמן טרי, גם אם קטן, באזור החניה של הרכב שלכם – כדאי להגיע למוסך מורשה בהקדם ולבקש בדיקה מקיפה של מערכות השמן לאיתור נזילת שמן מנוע או שמן גיר.

#2 – בדיקה ידנית של כמות השמן במנוע באמצעות המדיד

גם כאשר אתם בודקים ביסודיות את מקום החניה שלכם ויודעים שאין נזילות של שמן הנראות לעין מומלץ לבדוק את כמות שמן המנוע (כשהמנוע כבוי ולפחות 2-3 דקות לאחר שכובה) באופן ידני באמצעות מדיד השמן שנמצא מתחת למכסה המנוע.

#3 – נורית אזהרה של לחץ שמן נמוך

במידה ונדלקת לכם נורית אזהרה של לחץ שמן נמוך בלוח השעונים יש לעצור את הרכב באופן מיידי ולטפל בתקלה באופן הבא:

1) בדקו גובה שמן באמצעות המדיד והוסיפו עוד שמן במידה וחסר.
* במידה ולא חסר שמן במערכת אך עדיין נדלקה לכם הנורית, יש להגיע למוסך מורשה ולבדוק את הבעיה.

2) במידה ומילאתם שמן במערכת ולאחר זמן קצר/ימים בודדים שוב נדלקה לכם הנורית לחץ שמן, יש לפנות למוסך מורשה על מנת לבדוק ולטפל בבעיה.

כמה עולה תיקון נזילת שמן?

המחירון לתיקון נזילת שמן עשוי לנוע בין מאות בודדות של שקלים לבין 3,000 ש״ח ויותר. במקרה פשוט של החלפת מכסה שמן, החלפת אטם או החלפת פילטר שמן, תיקון התקלה יסתיים בדר״כ עד 500 ש״ח או פחות. במקרה שצריך להחליף את אטם אגן שמן המנוע, מחזירי שמן או החלפת אטם ראש מנוע – עלות הטיפול עשויה להגיע לעד כ 3,000 ש״ח ואף יותר.

תיקנתם את מערכת השמן? מומלץ להחליף את השמן הקיים

ברוב הרכבים החדשים מיכל שמן המנוע מכיל כ – 5 ליטרים של שמן. שמן מנוע מגיע בסוגים שונים וחשוב לבחור את סוג השמן המתאים לרכב שלכם לפי אפיון היצרן. המחיר הממוצע עבור ליטר שמן מנוע עומד על 40-50 ₪, ובמקרה של נזילת שמן, כמו גם בטיפולים שוטפים ברכב שלרוב מתרחשים אחת לשנה (או לפי כל 15,000 ק״מ), יש להחליף את השמן במנוע ולוודא כי השמן החדש המוסף למנוע הוא הוא איכותי וסוג שמתאים לרכב שלכם. אם השמן ברכב שלכם דורש טיפול בתדירות גבוהה יותר מאשר אחת לשנה או אם הוא הופך כהה בתוך זמן קצר לאחר החלפה – כדאי לבצע בדיקה כוללת למנוע, ואף לשקול להחליף לרכב חדש ואמין יותר.

מכרו את הרכב שלכם לקאר אקספרס מבלי לצאת מהבית

הכירו את סוכנות הרכב קאר אקספרס אשר מספקת חוויה פשוטה, חדשנית ונוחה במכירה, קנייה או עסקת טרייד אין על רכבים. בכל מקרה של תקלה או בעיה שמתעוררת ברכב, אנחנו נגיע עד אליכם הביתה, נעריך את שווי הרכב שלכם וניתן לכם במקום הצעה לרכישת הרכב. הסוכנות פועלת באמצעות צוות סוחרי רכבים מורשים ומנוסים, שמעניקים שירות אדיב ויחס אישי לכל לקוח ולקוחה! לפרטים נוספים צרו קשר או השאירו פרטים.

מאמרים נוספים: