מצלמת רכב: איך לבחור מצלמת רכב ומה צריך לדעת?

מצלמת רכב היא כבר מזמן הרבה יותר מאשר גאדג'ט לחובבי הז'אנר בלבד.היא משמשת לצרכי בטיחות ומעקב, עשויה לעזור במקרה של דו"חות ועוד.
זוג נוהג באוטו עם מצלמת רכב

מצלמת רכב היא כבר מזמן הרבה יותר מאשר גאדג'ט לחובבי הז'אנר בלבד. מצלמת רכב, המכונה גם מצלמת דרך, משמשת גם לצרכי בטיחות ומעקב, מקנה הנחה בביטוח רכב, ועשויה לעזור במקרה של דו"ח שניתן בשגגה או אישום על עבירת תנועה שלא היתה.

יצרני רכב רבים אפילו החלו לשווק דגמי רכב שונים המגיעים עם מצלמות רכב (למשל, טסלה, BMW, מרצדס, BYD הסינית, ועוד), ומי שיבקש להתקין מצלמת רכב חדשה ברכב שלו, ימצא מגוון עצום של מצלמות בטווח מחירים הנע מ – 200 שקלים ל – 1,500 שקלים ואף יותר.

מטרת סקירה זאת היא לסייע למי שברכבם עדיין אין מצלמה לבחור את מצלמת הרכב המתאימה ביותר לצרכיהם. מוכנים? אנחנו מתחילים.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

איך תדעו שהגיע הזמן להתקין מצלמת רכב?

מצלמות רכב החלו להופיע כבר לפני 20 שנה, אולם בעשר השנים האחרונות הפופולאריות שלהן צברה תאוצה עד כדי כך שלפי הערכות שונות של גופים ממשלתיים (כגון משרדי תחבורה) ושל ארגונים פרטיים (כגון חברות ביטוח) נכון לאמצע שנת 2023 באחד מכל חמישה רכבים הנעים על כבישי המדינות המפותחות בעולם מותקנת מצלמת רכב מסוג כזה או אחר.

ישנן כמה סיבות טובות להצטייד במצלמת רכב: ראשית, מצלמה כזו תספק עדות מצולמת במקרה של התרחשות חריגה (תאונת דרכים למשל). במקרים רבים, כאשר מתרחשת תאונות דרכים עלולים להתגלע ויכוחים סביב מידת האשמה בתאונה של כל אחד מן המעורבים. המצב המשפטי הנוגע לקבילות צילום ממצלמות דרך כראיה בבית משפט עדיין לא ברור (נכון לאמצע 2023 כנראה שבבית משפט יתקבל כראיה רק צילום ממצלמה דו כיוונית, המצלמת גם את המתרחש בחוץ וגם את המתרחש בתוך הרכב). אולם, עצם קיום סרטון בו מתועדת ההתרחשות עשוי לסייע במציאת פתרון המניח את דעת כל הצדדים המעורבים.

סוגי מצלמות רכב מומלצות

מצלמת רכב דו כיוונית

כבר הזכרנו את העובדה שבבתי משפט מעדיפים ראיות מצולמות ממצלמות רכב דו כיווניות. מצלמת רכב דו כיוונית מצלמת הן את מה שנעשה בחוץ (מחוץ לרכב, את מה שאנו היושבים בתוך הרכב רואים) וגם את מה שמתרחש בתוך הרכב. מסתבר שיש יתרון לצילום דו כיווני ככל שהדבר נוגע לבירור נסיבות התרחשות תאונת דרכים, כך למשל ניתן לראות אם הנהג אותת כחוק או לא, לאן היה מופנה מבטו, האם היה ערני וכו'.

מצלמת רכב 360

פעם היינו יכולים רק לחלום על מתקן שיתעד את מה שקורה מסביב לרכב ב – 360 מעלות, ממש את כל מה שקורה מכל כיוון, מלפנים, מאחור, מן הצד, אפילו (עד גבול מסוים) גם מלמעלה. כיום יש היצע לא קטן של מצלמות רכב 360 שעושות בדיוק את זה. השם מטעה מעט, לא מדובר במצלמה בודדת אלא במערך של מצלמות המופנות לכיוונים שונים (למשל כמה מצלמות ארוזות יחד ומותקנות על השמשה הקדמית יחד עם מערך דומה של מצלמות המותקנות על השמשה האחורית). באופן כזה מתקבל תיעוד שניתן להציג על מסך. חשוב להבין שיש מצלמות רכב 360 שהן גם דו כיווניות (מתעדות גם את מה שקורה בתוך הרכב) ויש כאלה שמצלמות רק את מה שמחוץ לרכב.

מצלמת רכב עם סים ומצלמות עם אפליקציה

היתרון של מצלמת רכב עם סים (SIM) הוא שהיא יכולה להיות מחוברת עצמאית לרשת האינטרנט. מצלמה ללא סים צריכה להתחבר למכשיר אחר המחובר לרשת (למשל הטלפון החכם שלנו) כדי להזרים את המידע כך שניתן יהיה לצפות בו מכל מקום. רוב מצלמות הרכב המודרניות מגיעות עם אפליקציה שניתן להוריד מחנות האפליקציות פליי סטור (עבור אנדרואיד) או ה – App Store (עבור אפל). כדאי להתרשם מהאפליקציה לפני שבוחרים את המצלמה, ולבדוק אם היא נוחה לתפעול.

טווח המחירים של מצלמות רכב

כאמור, ניתן לרכוש מצלמת רכב טובה למדי ב – 250 ש״ח וניתן גם לרכוש מצלמה ב – 1,500 ש״ח. אם אתם תוהים, למה לשלם סכום כה גבוה עבר מצלמה יקרה במיוחד, כדאי לדעת כי ייתכנו מגוון משתנים המבדילים מצלמות רכב יקרות מאלה ה"עממיות" יותר. למשל, מצלמות יקרות עשויות לצלם באיכות טובה פי כמה ממצלמות זולות וכך אתם מבטיחים לכידת כל פרט העשוי להיות רלוונטי, כמו גם הנאה מאיכות וידאו מעולה אם אתם מצלמים בעת נסיעה דרך נוף מרהיב ורוצים לעשות שימוש בקטעים שצולמו במצלמת הרכב כחלק מסרטון שאתם עורכים אודות הטיול.

בחירת מצלמת רכב המתאימה לכם

עוד לפני שאתם ניגשים לחנות לביצוע הרכישה בפועל, חשוב לאפיין את הצרכים ממצלמת הרכב החדשה שלכם. למשל, החליטו אם חשובה לכם מצלמת 360 דו כיוונית עם סים, או שמספיקה לכם מצלמה פשוטה המתעדת קדימה בלבד.

קראו ביקורות על מצלמת רכב מומלצת מן הסוג העונה על הדרישות שאפיינתם. השתדלו להתרשם מן האפליקציה שמגיעה עם המצלמה, עד כמה נוח לכם להפעיל אותה. אם אפשר, התרשמו ממצלמה שכבר מותקנת ברכב של חבר או קרוב משפחה, בררו אם הם מרוצים, ואם לא אז ממה. החליטו אם אתם רוצים לרכוש מצלמה טובה בתקציב מצומצם או שמתאים לכם להוציא סכום גבוה ולרכוש מצלמה הנחשבת למתקדמת ביותר.

לבסוף, קראו כמה שיותר חוות דעת ברשת על מצלמת רכב מומלצת מן הסוג העשוי להתאים לדרישות שלכם, יש לשים לב שמדובר בחוות דעת אותנטיות (ולא כאלה המפורסמות מטעם מי שמשווקים את המצלמה). יש מצלמות שקל מאוד להתקין אולם בדרך כלל מומלץ למסור את ההתקנה לידי בעל מקצוע, זאת בעיקר בגלל הצורך להתקין אספקת חשמל למצלמה, כל יתר התקשורת, כיום, היא בדרך כלל אלחוטית.

מאמרים נוספים:

אילוסטרציה לירידת ערך רכב

ירידת ערך רכב: מה צריך לדעת?

באופן טבעי ירידת הערך של הרכב היא הכי משמעותית ב3 שנים הראשונות ולאחר מכן זה מתמתן. אך עם זאת, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על ירידת הערך של הרכב – חלקם אפילו לא בהכרח בשליטתנו!

קרא עוד »