10 טיפים לנהיגה בטוחה בכביש

למעלה מ300 תאונות דרכים בשנה נגרמים עקב נהיגה לא בטוחה. למידת 10 הטיפים לשמירה על נהיגה בטוחה ונכונה יכולה להציל את חייכם בכביש.
נסיעה בטוחה עם שתי ידיים על ההגה

דגמי רכב חדשים מגיעים בדרך כלל כשהם מאובזרים במערכות בטיחות מתקדמות, שמסייעות למנוע תאונות. עם זאת, הנתונים אודות מספר הנפגעים בתאונות דרכים מדברים בעד עצמם: מאז 2012 לא הייתה שנה עם פחות מ – 300 הרוגים בכבישים, וחשוב לזכור שישנם גם פצועים המשלמים מחיר כבד, פיזי ונפשי, ופגיעה משמעותית ומתמשכת באיכות החיים.

עם שנות הניסיון בנהיגה, כל נהג מסגל לעצמו סגנון נהיגה, על הסקלה בין נהיגה לא בטוחה באופן חריג לבין נהיגה בטוחה ברמה יוצאת דופן. אספנו עבורכם טיפים לנהיגה נכונה ובטוחה שיצמצמו את הסיכוי למעורבות בתאונה.

#1 כשאתם נוהגים, התרכזו בנהיגה

הטיפ החשוב ביותר לנהיגה בטוחה הוא פשוט להתרגל למקד את תשומת הלב בנהיגה עצמה. עבור נהג מנוסה, כל עוד לא קורה משהו חריג, הפעלת המכונית דורשת השקעה מועטה יחסית של מאמץ מנטלי או פיזי.

עובדה זו גורמת לנהגים רבים להרשות לעצמם לעסוק במגוון דברים נוספים תוך כדי נהיגה. חשוב לדעת, כמעט את כל תאונות הדרכים ניתן היה למנוע לו הנהגים המעורבים בהן היו ערים יותר למתרחש בכביש. לכן, ההמלצה החשובה ביותר לנהיגה בטוחה היא: אל תשתמשו בטלפון, הימנעו מהפניית המבט מהכביש ושימרו על אווירה שתאפשר לכם לנהוג באחריות המתבקשת.

#2 שמרו מרחק מכלי רכב אחרים

שמירת מרחק כנדרש בחוק תאפשר לכם למנוע תאונות שעשויות להתרחש בשל טעויות של נהגים אחרים בכלי רכבי ממונעים שונים, כולל אופנועים, אופניים חשמליות, קורקינטים חשמליים וכו', כמו גם של הולכי רגל או רוכבי אופניים.

ההמלצה היא על שמירת מרחק של 2 שניות לפחות בתנאים רגילים, כאשר המרחק גדל כשתנאי הנסיעה מורכבים יותר, למשל עבור נהיגה בטוחה בחורף מומלץ לשמור על מרחק של 4 שניות. לפעמים, כשקשה לשמור על מרחק בטוח, כדאי להפחית מהירות – גם כשמותר על פי חוק לנסוע מהר יותר.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

#3 שימרו על ערנות

גם נהגים טובים עלולים למצוא את עצמם מסגלים נהיגה לא בטוחה, כשהם עייפים או לא מרוכזים. לפעמים, די בלעיסת מסטיק שנמצא ברכב לשעת הצורך, בשתיית לגימה של מים, אולי הגברת עוצמת השמע של הרדיו, אפשר גם לפתוח בשיחה, לפתוח חלון לזרימת אוויר מרענן, ובמידת הצורך – כדאי לעצור למנוחה והתרעננות.

#4 היערכו נכון לקראת הנסיעה

עבור נסיעות ארוכות כדאי לוודא שתוכלו לנווט בקלות. קחו פרי, בקבוק מים, משהו להאזין לו (פודקאסט מעניין למשל), תכננו עצירות בדרך לנסיעות ארוכות (תדלוק, כוס קפה וכו'). היערכות תמנע נהיגה לא בטוחה גם בנסיעות קצרות: חשוב לכוון את המראות והכיסא, לדאוג לטמפרטורה נעימה, ולאפשר את הריכוז הנדרש מהנהג לנהיגה בטוחה.

#5 תחזוקה נכונה של הרכב

כל רכב משפחתי נדרש לטיפולים קבועים, בדרך כלל לאחר שנסע מרחק מסויים כמו 10,000 קילומטרים. זאת, מעבר לטיפול המקדים לטסט השנתי.

התרגלו לבדוק אוויר בגלגלים לפחות אחת לחודש, היכנסו למוסך אם שמעתם רעש חריג או אם נורת אזהרה נדלקה, החליפו צמיגים בתדירות מספקת, בדקו מפלס שמן ונוזל קירור, מלאו נוזל לניקוי השמשות וכד'.

נהיגה בחורף היא מאתגרת יותר ודורשת יותר ארגון – וודאו שהמגבים טובים, שכל הפנסים תקינים, שהצמיגים במצב טוב, שמערכת התזת נוזל על השמשות עובדת היטב (שתוכלו לנגב במהירות לכלוך שהשפריץ על החלון), שהחימום עובד טוב וכולי.

#6 רכב בטוח מבחוץ

חשוב שתוודאו שהרכב שלכם בטוח מבחוץ: כל הפנסים תקינים (כולל איתות, אורות בלימה, אור נסיעה לאחור), מראות הצד מכוונות היטב. אם קשרתם מטען על הגג הוא מוכרח להיות מרותק היטב למקומו, מטען מאחור לעולם לא בולט מעבר למותר (לפי תקנות שונות לסוגי רכב שונים) וחייב להיות מסומן כראוי (בדרך כלל משולש אדום מחזיר אור מאחור), אין לנהוג ברכב עם מראה שבורה, פנס שבור, פגוש שהתעקם וכמעט נוגע בכביש וכד'.

#7 רכב בטוח במפנים

נהיגה בטוחה מחייבת תשומת לב גם לפרטים בתוך חלל הרכב. לכן, טיפים לנהיגה נכונה כוללים שמירה על רכב מסודר מבפנים, ללא חפצים שיכולים "לטייל" ממקום למקום בעת הנסיעה. כל מה שהנהג זקוק לו במהלך הנסיעה יימצא בהישג יד (משקפי שמש או כרטיס כניסה לחניון למשל), הטלפון במתקן ייעודי בטוח ונוח לשימוש, כל הנוסעים חגורים עוד לפני שיוצאים לדרך.

#8 נהיגה בטוחה תלויה גם במצב הגופני של הנהג

ברור ששתיית אלכוהול או צריכת סמים תגרור לנהיגה לא בטוחה, אולם כדאי לקחת בחשבון עוד נושאים: שימוש בתרופות מסוימות למשל, חסך בשעות שינה, כאב גב מטריד שמקשה על ישיבה נוחה בכיסא הנהג, ואפילו מצב רוח סוער מאוד.

#9 התחשבו במזג האוויר

נהיגה בטוחה מושפעת מאוד, כמובן, גם בתנאי מזג האוויר. כך, למשל, כשהשמש קופחת חשוב להצטייד במשקפי שמש טובות, בקבוק מים ומערכת בקרת אקלים יעילה ותקינה. נהיגה בחורף עלולה להציב אתגרים משמעותיים בפני הנהג, לפעמים עדיף פשוט לדחות נסיעה אם מזג האוויר סוער מדי.

קור עז אחרי גשם גורם לכבישים חלקים (גם בישראל עלול להיות קרח על הכביש), בוץ, שלוליות עמוקות – כל אלה ועוד הם דברים שצריך לקחת בחשבון כדי לשמור על נהיגה בטוחה בחורף.

#10 שמרו על תקנות וחוקי התעבורה

טיפ זה כלול בין הטיפים לנהיגה נכונה לא רק כדי לחסוך את אי הנעימות של דוחות, קנסות, שלילת רישיון או קורסי נהיגה מונעת. חשוב לדעת כי חוקי הדרך ותקנות התעבורה הם כללים לנהיגה בטוחה, והבחירה לאמץ אותם בכל עת תשרת את איכות הנהיגה ותבטיח שאנחנו מתרחקים מסכנות.

שמירה על המהירות המותרת, ציות לתמרורים ולסימני הדרך ועוד – כל אלה, לצד שמירה על הטיפים הנוספים שהובאו כאן לנהיגה בטוחה, יעזרו לכם לשמור על בריאות הגוף והנפש, ולחזור הביתה בשלום.

מאמרים נוספים: