איך בוחרים רכב יד שניה – מדריך לפני קנייה

בחירת רכב יד שניה זה דבר שיכול להיות מסובך ומעייף או קל ופשוט אם מכירים את השיטות והפעולות הנכונות. 3 דק׳ קריאה ואתם מוכנים לצאת לדרך.
בחור עם חולצה ורודה חושב איך לבחור רכב יד שניה

בחירת רכב יד שניה מגיעה ברובם המוחלט של המקרים ממניעים כלכליים, ודורשת ביצוע סקר שוק ובדיקות מקיפות לפני הקנייה כדי להימנע מרכישה שהיא ״חתול בשק״.
gif

על מנת לוודא שסוגרים עסקה מוצלחת ורוכשים רכב יד שניה במצב טוב ולאחר שסופק כל המידע הנחוץ כדי לקבל החלטה, כדאי להכיר את כל הדגשים, הטיפים והמידע החשוב – שיובילו לרכישה מושכלת ומוצלחת. אז מהן הבדיקות שכדאי לבצע לפני הרכישה? אילו מסמכים מומלץ לבדוק? כל מה שצריך לדעת במדריך הבא והמקיף ביותר לקניית רכב יד שנייה.

קניית רכב יד שניה: מה כדאי לדעת?

רכישת רכב יד שנייה היא אמנם עסקה משתלמת, בהשוואה לרכישת רכב חדש לגמרי, אך אין ספק שמדובר בעסקה מורכבת יותר שכרוכה במעט יותר סיכונים וצורך בבדיקות מקיפות יותר.  מעבר לבדיקות הנדרשות של הרכב מבחינה טכנית, כדאי לקבל החלטה אודות התקציב שמעוניינים להשקיע וכן להגדיר מהו סוג הרכב שמעוניינים בו ועל איזה צרכים הוא צריך לענות. בנוסף, מומלץ להכיר את מחיר המחירון של הרכב כדי לדעת היכן אתם עומדים והאם העסקה שאתם עומדים לסגור היא משתלמת.

אגב לפני שאתם ממשיכים, ליונית שלנו יש עצת זהב לתת לכם (אה, ובכלל לא אמרנו לה מה להגיד ?)

5 טיפים לבחירת יד שניה

1. מטרת הרכב – היצע הרכב בשוק יד2 הוא גדול, אפילו גדול מאוד. בשביל לא ללכת לאיבוד בין כל האפשרויות יש להבין מהי המטרה שלשמה אתם רוצים לקנות רכב. האם אתם נוסעים הרבה בכבישים וצריכים רכב מפנק?, האם אתם משפחה גדולה וצריכים רכב של 7 מקומות,  אולי אתם עובדים בעבודה שצריכה לשדרהצלחה ויוקרתיות (כמו למשל עורכי דין, מתווכי נדל״ן וכו׳), ויכול להיות שאתם רק צריכים להגיע מנקודה A ל B ואז כל רכב יכול לענות לכם על הצורך. כפי שכבר הבנתם, מדובר בצורך אינדיבידואלי, ועבור כל אחד מטרת הרכב היא שונה.

2. תקציב – לאחר שהבנתם את מטרת הרכב עבורכם, יש להבין מה התקציב שעומד לרשותכם. יכול להיות פער גדול בין הרכב שאתם מפנטזים עליו לבין התקציב בפועל אותו אתם יכולים להרשות לעצמכם. במקרים רבים, אנשים נאלצים לבחור דגמים ישנים יותר בשביל לעמוד בתקציב או אפילו לקחת הלוואה. גם כאן, זהו נושא אינדיבידואלי ואתם צריכים להבין עם עצמכם עד כמה אתם מוכנים להקצות עבור רכישת הרכב. במידה ובחרתם רכב ישן, יש לקחת בחשבון שזה עלוי לגרור בהמשך טיפולים רכבים ובעיות עתידיות.

3. ייעוץ קניית רכב יד שניה – ישנם לא מעט נותני שירות כגון צוות הסוחרים של קאר אקספרס, או צוות הייעוץ של מגזין אוטו שמספקים שירות ייעוץ לקניית רכב בחינם! שווה לכם לנצל את זה, אתם אומרים להם את הדגם או הדגמים שאתם מתלבטים לגביהם והם כבר יכוינו אתכם וימליצו לכם מבחינה טכנית ועלות-תועלת איזה רכב עדיף.

4. בדיקת מחירון – סעיף זה מתקשר לסעיף התקציב, בדקו במחירון לוי יצחק (בלבד) מה מחיר המחירון של הרכב אותו אתם מעוניינים לרכוש, רק כך תוכלו לדעת האם זה ריאלי עבורכם או שאולי כדאי לחשוב על אופציה אחרת.

5. בדיקת שוק – לפני שאתם בוחרים רכב אתם חייבים להבין האם הרכב הזה סחיר, האם יש לו ביקוש שוק גבוה או לא. ישנם אתרים כגון יד2, קומו וכו׳ שיאפשרו לכם לדעת מה הביקוש עבור הרכב אותו אתם מעוניינים לרכוש ומה המחיר שדורשים עליו. ישנם לא מעט רכבים שסובלים מירידות ערך גבוהות מאוד ויתכן שתפסידו הרבה מאוד כסף ביום בו תרצו למכור את הרכב, אנחנו מציעים בחום לבדוק זאת מראש.

10 טיפים לקניית רכב יד שניה

1. בדיקת המוכר – רגע לפני קניית רכב יד שניה, בדקו מיהו המוכר של הרכב: הצליבו תעודת הזהות של המוכר אל מול הפרטים המופיעים ברישיון הרכב, וודאו שהם תואמים.

2. בדיקה חיצונית – נסו לזהות סימנים של תיקוני פחחות, מכות בפח הרכב, חלקים שהוחלפו, סימני חלודה וכן הלאה.

3. בדיקת תקינות כללית – בדומה לבדיקה החיצונית, כדאי לבדוק את מצב הרכב הכללי. בדקו את הדברים הפשוטים ביותר: מצב המושבים והריפוד, כיסוי המושבים, מצב הפלסטיק, פתיחה וסגירה של החלונות ברכב וכן הלאה.

4. בדיקת רשיון הרכב – בדקו את רישיון הרכב, מספר הבעלויות על הרכב וכן סוג הבעלות – האם הבעלים הקודמים הם אדם פרטי או רכב מושכר, של חברה פרטית או ציבורית, מונית וכן הלאה. וכן את שנת הייצור, נפח המנוע והדגם וכן הלאה.

5. נסיעת מבחן – בקשו מהמוכר לבצע נסיעה קצרה, במהלכה נסו לזהות האם ישנם רעשים מוזרים או יוצאים דופן שמעידים על תקלה שלא שדווחה על ידי המוכר. כמו כן, נסו לזהות האם הרכב נוסע בצורה ״חלקה״ או לא, מה שעשוי להעיד על מנוע ישן או עם תקלה.

6. מכון לבדיקת רכבים – אל תסתפקו בבדיקה שטחית או חיצונית שאתם מבצעים באופן עצמאי, משום שקשה לזהות את מצבו האמיתי של הרכב באמצעות בדיקות מהסוג הזה, אלא ניתן לקבל רק תמונת מצב כללית. גשו ביחד עם המוכר למכון לבדיקת רכבים לפני הקנייה לצורך בדיקה מקיפה ומעמיקה. חשוב לדעת שבמכוני הרכב השונים ישנה אפשרות לבצע בדיקה ידנית, בדיקה ממוחשבת או בדיקה משולבת הכוללת שתי האפשרויות.

7. בדיקת עבר ביטוחי – בדיקת עבר ביטוחי יכולה לספר לכם יותר משאתם חושבים על מצבו של הרכב. מדובר בבדיקה מהירה שניתן לעשות דרך אתר הר ביטוח, שמאפשרת לקבל את כל היסטוריית הביטוחים של הרכב ולדעת אם הרכב עבר תאונות, ירידות ערך ועוד.

8. בדיקת מנוע – הניעו את הרכב ובדקו את מצבו: מצב ההתנעה שלו, מצב ההגה, את מיזוג האוויר, נסו לאתר רעשים חריגים המעידים על תקלה או מנוע ישן.

9. בדיקת ירידת ערך הרכב – כדאי לערוך בדיקת מחירון רכב כדי להבין מהו השווי הממוצע של הרכב כיום בשוק, ולאחר מכן לבצע בדיקה של ירידת הערך הצפויה – בהתאם לסוג הרכב, ההיצע ושנת הייצור שלו.

10. בדיקת פרטים במשרד הרישוי – גשו למשרד הרישוי ובצעו בדיקה של היסטורית הרכב, כדי לא לסמוך על דברי המוכר והפרטים שהוא מסר בלבד. ביקור במשרד הרישוי יספק לכם מידע מלא על רישוי הרכב וההיסטוריה שלו, ועשוי לגלות לכם פרטים חדשים וחשובים על מצבו וטיבו של הרכב.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

קניית רכב בראש שקט עם קאר אקספרס

קאר אקספרס הינה סוכנות רכב המורכבת מסוחרי רכב ללא מגרש המאפשרים לכם ליהנות  מתהליך קנייה ומכירה של רכב יד שנייה בצורה קלה ונוחה. אנחנו עושים עבורכם את כל הבדיקות הנחוצות, בהתאם לתקציב, לדרישות והצרכים שלכם – בתהליך שחוסך לכם הרבה מאוד זמן וכסף!

אנחנו בקאר אקספרס מעניקים שירות עד לפתח הבית בכל רחבי הארץ, באמצעות צוות מקצועי, אדיב ומיומן שיענה לכם על כל שאלה והתלבטות. אנחנו כאן כדי כדי לגרום לכם להיות מרוצים לאורך כל התהליך ולעזור לכם למכור ולקנות רכבים בקלות וביעילות. רוצים לקבל פרטים נוספים? צרו קשר עכשיו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים: