העברת בעלות רכב בירושה – כך תמכרו רכב של נפטר

אם אדם שנפטר הוריש לכם בצוואה את הרכב שהיה בבעלותו, או לחלופין אינו ציין את זה בצוואה ואתם לא בטוחים מה עליכם לעשות - כל הפרטים כאן.
העברת בעלות רכב בצוואה

לא פעם פונים אלינו לקוחות הזקוקים להכוונה, סיוע או עזרה בתהליך העברת בעלות רכב בירושה של אדם שנפטר – ומבקשים לדעת במה כרוך התהליך ומה בדיוק עליהם לעשות. בחלק גדול מהמקרים, היורשים או בני המשפחה הקרובה מעדיפים שלא להתעסק במכירת הרכב לאור המצב הרגיש, ולכן הם מחפשים פתרון אחר. מה צריך לעשות כדי לבצע העברת בעלות רכב בירושה? מה כדאי לדעת לפני מכירת רכב של נפטר, ואילו מסמכים תצטרכו להציג? כל הפרטים במדריך הבא.

איך להעביר בעלות רכב של נפטר בישראל?

לאחר פטירת בעלים של רכב, ישנם שני מצבים אפשריים:

1) העברת בעלות המלווה בצוואה המורה על העברת הרכב בירושה.
2) העברת בעלות במקרה שבו אין צוואה המורה על העברת הרכב בירושה.

המצב הראשון הוא כמובן הפשוט מבין השניים, שכן הפעולה מעוגנת במסמך משפטי ולכן כל מה שעל קרוביו של האדם שנפטר לעשות הוא לבצע העברת בעלות רכב רגילה מבחינה טכנית.

לעומת זאת, במקרה השני בו יש צורך בהעברת בעלות רכב של אדם שנפטר ללא צוואה המורה על כך, זה מעט יותר מסובך. לאור העובדה שההתמודדות עם הסיטואציה הנ"ל אינה חריגה או נדירה במיוחד, החוק במדינת ישראל מאפשר להנפיק רישיון רכב חדש של האדם שנפטר. למעבר לאתר של משרד הרישוי לצורך קבלת פירוט נוסף על שינוי רישום בעלות לרכב עקב פטירת בעל הרכב הרשום (בירושה) לחצו כאן.

תוקפו של הרישיון הינו למשך שנה מרגע הפטירה, כשהמטרה היא למעשה לתת למשפחה הקרובה פרק זמן מספיק שיאפשר להם לטפל בהעברת הבעלות, וכמובן להתמודד עם הסיטואציה הלא פשוטה. כדי לקבל רישיון רכב זמני שתוקפו שנה, על המשפחה להגיע למשרד הרישוי ולשלם אגרה.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

מכירת רכב של נפטר – במידה ויש צוואה המורה על העברת בעלות הרכב

לאחר ביצוע העברת בעלות זמנית, נדרשת כמובן העברת בעלות קבועה על הרכב. את העברת הבעלות הקבועה מבצעים בני המשפחה במשרד הרישוי עם מספר מסמכים נדרשים לצורך ביצוע העברת הבעלות.

המסמכים הנדרשים לשם כך הינם:

  • רישיון רכב בתוקף
  • צוואה או צו קיום צוואה (מסמך בעל תוקף משפטי מחייב)
  • תעודת זהות

ברגע שמגיעים למשרד הרישוי עם כלל המסמכים המפורטים מעלה, תבוצע העברת הבעלות באופן קבוע וללא כל עיכוב. התהליך אינו כולל תשלום אגרה, וכאמור – הוא אפשרי אך ורק אם הנפטר ציין באופן מפורש בצוואתו מי הם קרובי המשפחה או האנשים אליהם הוא מבקש להעביר את הרכוש שלו, או במקרה הזה את הבעלות על הרכב.

מכירת רכב של נפטר – במידה ואין צוואה המורה על העברת בעלות הרכב

במקרה שבו אין צוואה, צו קיום צוואה או כל מסמך רשמי בעל תוקף משפטי המציין מפורשות מיהו הבעלים החדש של הרכב – המצב הופך למעט יותר מסובך, אך ישנם פתרונות כמובן. האפשרות הראשונה היא למנות עורך דין לענייני צוואות וירושה: עורך הדין הנבחר מקבל את האחריות המלאה מהמשפחה (בהסכמת כל הצדדים כמובן) לבצע חלוקה של הרכוש, כולל רכבו של הנפטר. לאחר מכן, ניתן יהיה לבצע את העברת הבעלות כדין וללא כל עיכוב.

אפשרות נוספת הינה במקרה של פטירה של בן או בת זוג, הן במקרה של זוגות נשואים והן במקרה של זוגות המוכרים כידועים בציבור: במצב מהסוג הזה, ניתן לבצע את העברת הבעלות במשרד הרישוי, כשכל שנדרש לעשות הוא להוכיח שהזוג היה נשוי או ידוע בציבור.

טופס רישום שינוי בעלות רכב בירושה להורדה

במידה והנפטר ציווה את הרכב למספר יורשים והיורשים מבקשים כי הרכב יירשם אך ורק על שם אחד מהם, עליהם למלא את נספח א' להוראת נוהל 1/2018 "רישום שינוי בעלות רכב בירושה" ולהגישו למשרד התחבורה.

טופס הוראת נוהל רישום בעלות רכב בירושה

לנוחיותכם, ניתן להוריד טופס הוראת נוהל רישום בעלות רכב בירושה ע״י לחיצה על הכפתור.

 

שאלות ותשובות

האם מותר לנהוג ברכב של אדם שנפטר?

כן. כל עוד לכם וגם לרכב יש רישיון בתוקף, וכי יש לכם ביטוח מתאים בשביל לנהוג ברכב.

איזה טפסים יש להגיש למשרד התחבורה בשביל לבצע העברת בעלות רכב בירושה?

אם המנוח רשם אותכם בצוואה, עליכם להביא: ת.ז שלכם, תעודת פטירה של המנוח וצו ירושה.
במידה ומדובר על מספר רכבים או יורשים ובמקרים בהם אין צוואה כלל, יש למנות עורך דין לענייני צוואות וירושה. עורך הדין הנבחר מקבל את האחריות המלאה מהמשפחה (בהסכמת כל הצדדים כמובן) לבצע חלוקה של הרכוש, כולל רכבו של הנפטר. לאחר מכן, ניתן יהיה לבצע את העברת הבעלות כדין וללא כל עיכוב.

האם צריך לשלם אגרה בעת העברת בעלות רכב בירושה?

כן. למרות ששירות העברת הבעלות הינו בחינם (כחלק מההקלות של משרד הרישוי), על המשפחה להגיע למשרד הרישוי ולשלם אגרה.

האם ניתן לבצע עברת בעלות רכב בירושה דרך האינטרט?

לא. העברת בעלות רכב בירושה אפשרית אך ורק על ידי הגעת היורשים למשרד הרישוי עם צו הירושה או באמצעות עורך דין במידה ואין צו ירושה.

העברת בעלות רכב בירושה עם קאר אקספרס

אם אתם נמצאים במצב שבו קרוב משפחה נפטר והוריש לכם את הרכב שהיה בבעלותו, או לחלופין אינו ציין את זה בצוואה רשמית ואתם לא בטוחים מה עליכם לעשות, כדאי שתדעו שיש דרך נוחה פשוטה לעשות את זה. סוכנות הרכב קאר אקספרס מלווה את לקוחותיה לאורך השנים, גם במקרים של העברת בעלות רכב בירושה – כולל ליווי, סיוע וביצוע הפעולות עבור הלקוחות. קאר אקספרס הינה סוכנות רכב הפועלת בכל רחבי הארץ ומגיעה עד לבית הלקוח, כשהיא מציעה שירותי קניית רכבים, מכירת רכבים ועסקאות טרייד אין עד הבית. צוות הסוכנות מורכב מסוחרי רכב מורשים, אמינים ומקצועיים שנמצאים לצד הלקוחות לאורך כל הדרך.

לצד סיוע לאורך כל הדרך, שירות אדיב, מקצועי ונעים, הצוות של קאר אקספרס ייתן לכם שקט נפשי ויתעסק עבורכם בכל הבירוקרטיות בתקופה רגישה שבה אתם מתמודדים עם מותו של אדם קרוב. לכל שאלה, אנחנו נמצאים כאן בשבילכם – מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

מאמרים נוספים: