בדיקת רכב לפני קנייה: כך תדעו שאף אחד לא עובד עליכם

מעוניינים לרכוש רכב יד שנייה? לא סוגרים עסקה עד שלא מבצעים בדיקת רכב מקיפה ומוודאים כי מצבו של הרכב תקין. במאמר הבא ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על בדיקת רכב לפני קנייה. החל מפעולות שיש לבצע, עלויות, מי משלם על הבדיקה ואיך זה עובד.
בדיקת רכב לפני קנייה

חיפשתם רכב יד שנייה, התלבטתם איזה רכב אתם רוצים, עשיתם סקר שוק ובסופו של דבר מצאתם את הרכב שתרכשו מהמוכר הנכון. השאלה הנשאלת בשלב הזה, היא איך אפשר לדעת מה מצבו האמיתי של הרכב?

בדיוק לשם כך נועדה בדיקת רכב לפני קנייה: מדובר בבדיקה שנעשית במכון בדיקת רכב, בשיטה ידנית, ממוחשבת או משולבת. במהלך הבדיקה תוכלו לקבל תמונת מצב מלאה על מצבו של הרכב, החל מבדיקת היסטוריית רכב סטנדרטית ועד בדיקת שיעבוד על רכב – כדי להימנע מרכישה של "חתול בשק".
כל מה שצריך לדעת על בדיקת רכב לפני קנייה במדריך הבא.

בדיקת הרכב לפני ביצוע העסקה

רכישת רכב יד שנייה היא לרוב עסקה משתלמת (בהשוואה לרכישת רכב חדש לחלוטין), אך לצד זאת מדובר בתהליך מעט יותר מורכב הכרוך גם בסיכונים, שכדי להימנע מהם כדאי לעשות מראש את כל הבדיקות הנחוצות. כדי להימנע מליפול בפח או להיות קורבן לרמאות מכל סוג שהיא, כדאי לבדוק היטב את כל האפשרויות לפני קניית הרכב.

ההמלצה הגורפת היא לבדוק את הרכב שאתם עומדים לרכוש במכון העורך בדיקות רכבי יד שנייה לפני קניה, וכמובן לוודא שהבדיקה עצמה מתבצעת באופן מסודר, מקיף ומדויק כך שהיא תספק את התוצאות הרצויות ותציג תמונת מצב מלאה של מצב הרכב הפוטנציאלי.

עם זאת, לפני שניגשים לבדיקה במכון כדאי לבדוק האם בכלל כדאי לגשת עם הרכב לבדיקה במכון מקצועי, או לוותר על הרכישה מראש. תוכלו לבדוק את הרכב בעצמכם (בצורה לא מקצועית אך מספיקה כדי להתרשם ממצבו), באמצעות בדיקה כללית שתסייע לכם לקבל את ההחלטה.

7 טיפים לבדיקת רכב לפני קנייה באופן עצמאי

1. התרשמות חיצונית: התרשמו ממצבו החיצוני של הרכב, רצוי באור יום. בחנו את הנראות הכללית, בדקו אם יש פגיעות חיצונית נראות לעין או תקלות אחרות שניתן לזהות.

2. בדיקת תקינות כללית: בדקו את הדברים הפשוטים ביותר, כמו פתיחה וסגירה של כל החלונות ברכב, פתיחה וסגירה תקינה של הדלתות, שימוש באורות, איתות, לוח המחוונים, מצב נורות אזהרה ברכב וכו׳.

3. בדיקת רשיון רכב: בדקו את מספר הבעלים הקודמים של הרכב המופיעים ברישיון, התאימו מול רישיון הרכב את הפרטים: דגם, שנת ייצור, נפח מנוע, צבע הרכב. במידה ואחד הפרטים לא תואמים, כדאי שתידלק לכם נורה אדומה.

4. בדיקת עבר ביטוחי: לא הרבה יודעים, אך בדיקה זאת עלולה להיות גורלית עבורכם ולקבוע האם תקנו את הרכב או לא. מדובר בבדיקה מהירה שניתן לעשות מכל מכשיר נייד. יש להיכנס לאתר הר ביטוח, להירשם למערכת ולהזין את הפרטים המופיעים ברשיון הרכב אותו אתם מעוניינים לרכוש. לאחר הזנת הפרטים בשדות המתאימים ותשלום מזערי של 10 ש״ח עבור השירות, תקבלו את כל היסטוריית הביטוחים של הרכב ותראו אם הרכב עבר תאונות, ירידת ערך ועוד!

5. מצב הצמיגים: אמנם צמיגים הם חלק ברכב שניתן להחלפה קלה ופשוטה בכל עת, אך גם באמצעותם תוכלו לקבל תמונת מצב על מידת הטיפול השוטף ברכב. בדקו האם ישנם חריצים, שחיקה, שימוש בגלגל חלופי (רזרבי) וכן הלאה.

6. הניעו את הרכב: הניעו את הרכב ובדקו את ההתנעה שלו, בדקו את ההגה, את מיזוג האוויר ונסו לאתר רעשים וכן הלאה.

7. נסיעת מבחן : בשלב האחרון כדאי לבצע נסיעת מבחן קצרה ולהרגיש את הרכב, רצוי בכביש בין עירוני. בנסיעת המבחן נסו לזהות רעשים, רעידות או אי יציבות במהלך הנסיעה.

רוצה לקנות או למכור רכב יד2?

בדיקה מקצועית במכון רכב: איך זה עובד?

אחרי הבדיקה העצמאית ובירור הפרטים שניתן לבדוק בשלב הראשוני, ניגש יחד עם המוכר למכון בדיקת רכב – לצורך בדיקה מקצועית ומקיפה. במכוני הרכב השונים ישנה אפשרות לבצע בדיקה ידנית, בדיקה ממוחשבת או בדיקה משולבת הכוללת שתי האפשרויות.

הבדיקה המקצועית תכלול בדיקה ידנית או סריקה ממוחשבת כאמור, שנחשבת מדויקת ואמינה יותר. כך או כך, במהלך הבדיקה ייבדק המצב המכני של הרכב, תבצע בדיקה של השלדה, בדיקה של תיבת ההילוכים, בדיקה של הבלמים, מערכת ההיגוי, בולמי הזעזועים, הצירים, וכן כלל המערכות האלקטרוניות הקיימות ברכב.

מעבר לכך, במהלך בדיקת הרכב תיערך בדיקת שעבודים על רכב (או בדיקת משכון רכב), כדי להימנע מתרמיות כאלו ואחרות. חשוב לדעת שבדיקת עיקול רכב היא באחריותו של הקונה ובמידה ותרכשו את הרכב ותגלו על כך בדיעבד, אתם עלולים למצוא את עצמכם בבעיה.

כמה עולה בדיקת רכב במכון בדיקת רכב?

מחיר ממוצע עבור בדיקת רכב פרטי לפני קנייה נע בין 400 ל-600 ש״ח.
מחיר ממוצע עבור בדיקת רכב מסחרי לפני קנייה נע בין 600 ל-1,000 ש״ח.

מי משלם על בדיקת רכב?

לרוב נהוג שהקונה הפוטנציאלי הוא זה שיידרש לשלם על בדיקת הרכב. אך עם זאת, לעיתים עלות הבדיקה מתחלקת בין הקונה הפוטנציאלי לבין המוכר (תלוי עד כמה המוכר נחמד). בנוסף, חשוב להכיר כי במידה וממצאי הבדיקה מעידים על בעיה שלא הוצגה על ידי המוכר (לרוב בעיות הקשורות לגיר,מנוע ושילדה בלבד) – הקונה הפוטנציאלי יכול להתעקש כי המוכר הוא זה שיישא בעלויות הבדיקה. לחלופין, ניתן להתמקח מחדש על מחיר המכירה של הרכב.

איך עורכים בדיקת ירידת ערך לרכב?

מעבר לירידת הערך השנתית של רכבים שנמצאים על הכביש, ישנה ירידת ערך של הרכב כתוצאה מתאונות או ליקויים – מידע שאתם רוצים כמובן להכיר לפני הרכישה, ולא אחריה. ראשית, כדאי לערוך בדיקת מחירון רכב לפי מחירון לוי יצחק כדי להבין מהו השווי הממוצע של הרכב שאתם מתעניינים בו. לאחר שהבנתם מהו מחיר המחירון המקובל בשוק, בצעו בדיקה של ירידת הערך הצפויה – בהתאם לסוג הרכב, ההיצע ושנת הייצור שלו.

ככלל, ירידת ערך רכב שנתית עומדת על כ-10% בממוצע לרכבים משפחתיים סטנדרטיים. לעומת זאת, רכבים חדשים מאבדים מערכים כ-30% מדי שנה בממוצע, לאור דגמים חדשים שנכנסים לשוק, שינויים שנערכים על ידי יצרניות הרכב וכמובן כתוצאה מהבלאי הטבעי של הרכב. את בדיקת ירידת הערך ניתן לבצע כחלק מעלות בדיקת רכב לפני קנייה, מה שעשוי לחסוך לכם לא מעט כסף בטווח הארוך.

קניית רכב בראש שקט עם קאר אקספרס

קאר אקספרס הינה סוכנות רכב המעסיקה סוחרי רכב ללא מגרש המאפשרים לכם ליהנות מתהליך קנייה ומכירה של רכב יד שנייה בצורה קלה ונוחה. אנחנו עושים עבורכם את כל הבדיקות הנחוצות, בהתאם לתקציב, לדרישות והצרכים שלכם – בתהליך שחוסך לכם הרבה מאוד זמן וכסף!

אנחנו בקאר אקספרס מעניקים שירות עד לפתח הבית בכל רחבי הארץ, באמצעות צוות מקצועי, אדיב ומיומן שיענה לכם על כל שאלה והתלבטות. אנחנו כאן כדי כדי לגרום לכם להיות מרוצים לאורך כל התהליך ולעזור לכם למכור ולקנות רכבים בקלות וביעילות. רוצים לקבל פרטים נוספים? צרו קשר עכשיו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים: